Yabancı Doktorlar

Yabancı Doktor Çalışma İzni Şartları Nelerdir? Belgeler ve Detaylar?

Yabancı Doktor Çalışma İzni Şartları Nelerdir? Belgeler ve Detaylar?

Son yıllarda yoğun göç hareketleri nedeni ile ülkemize oldukça insan gelmektedir. Bu insanların bazıları kendilerine yeni iş kapısı ararken bazıları da halihazırda ki mesleklerine devam etmek isterler. Ancak bunun için önce gerekli niteliklerin yerine getirilmesi gerekir. Daha sonrasında ise bazı uygunluklar incelenerek izin alınabilirlik konusu gözden geçirilir. Bununla birlikte bu göçten önce de gelen bir çok yabancı doktor bu konular hakkında oldukça meraklı tutumlar sergilemektedir. Bu konu ile ilgilenenlerin en çok sordukları sorular, yabancı doktorlar için çalışma ve izin şartları nelerdir? Yabancı doktorların görevlerine başlaması için gerekli belgeler hangileridir? Yabancı doktor ön izin belgesi nedir ve ne işe yarar? şeklindeki sorular sıklıkla sorulanlar arasındadır. Hal böyle olunca biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar.

Yabancı Doktor Çalışma İzin Alma Şartları Nelerdir?

Her türlü meslekte olduğu gibi doktorluk mesleğinde de yabancı doktor çalışma izni şartları incelenip uygun bulunduğu taktirde Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan başvuru yapılır ve daha sonrasında çalışma izninin alınması gerekir.

Yabancı doktor çalışma izni almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılmadan önce yapılması gereken öncelikle Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin belgesi almaktır. Türkiye’deki üniversitelerden mezun olmayanların Yüksek Öğretim Kurulu ( YÖK) denklik belgesi almaları gerekmektedir.

Yabancı doktorlar Türkiye’de özel hastane ya da kliniklerde çalışabilirler. Ancak bunun öncesinde çalışma durumu için gerekli şartları uygun hale getirmeleri gerekir.  Yabancı uyruklu doktorların Türkiye’de çalışabilmesi için öncelikle ön izin belgesi almaları gerekir. Ancak bu durum Türkiye’den mezun olan doktorlar ve yurt dışı ülkelerinden  mezun olan doktorlar için de farklılık göstermektedir.

Türkiye Üniversitelerinden Mezun Olan Yabancı Uyruklu Doktor İzin Belgeleri Nelerdir?

Pasaportun Türkçe halindeki tercümesi

İkamet tezkere fotokopisi

İkamet yani yerleşim yeri belgesi

Yabancının diploma aslı ya da fotokopisi

2 tane vesikalık fotoğraf

Ön izin belgesi için talepte bulunan mesul müdür dilekçesi

Yabancı uyruklu doktorun yazdığı başvuru dilekçesi

Sağlık kuruluşu ile yabancı uyruklu kişi tarafından imzalanan hizmet sözleşmesi gerekmektedir.

Yurt dışından Mezun Olan Yabancı Uyruklu Doktorlar İçin Ön İzin Belgesi Nelerdir?

Yurt dışından mezun olan doktorların ön izin belgelerinde Türkiye’den mezun olan yabancı uyruklu doktorların ön izin belgesine ek olarak ( yukarıda saydığımız maddeler)

Denklik belgesi bulunması

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından verile Türkçe öğrenim yeterlilik belgesi

Yabancı kişinin ülkesinden alınan mesleği yapmaya engelinin olmadığına dair Sağlık Bakanlığı ya da dış temsilcilikleri tarafından verilen yazı gereklidir.

Yabancı Doktor Çalışma Şartları Nelerdir?

Sağlık sektörü onayları Sağlık Bakanlığı tarafından verilse de çalışanların ya da çalışacak kişilerin yabancı uyruklu olması karşısında Uluslararası İş gücü  Genel Müdürlüğü bu süreç  durumunda kesin onay makamıdır. Bu nedenle Sağık Bakanlığı’nın vermiş olduğu ön onay belgesi çalışma için yeterli bir belge değildir.

Yabancı uyruklu doktorların çalışma şartlarında ilk adım Sağlık Bakanlığı’ndan onay almaktır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerekir.

Türkiye’deki üniversitelerden mezun olmayan doktorla için denklik belgesi olması gerekir. Tıp Fakültesi diplomasının denkliği için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, uzmanlık belgelerinin denkliği ise Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlükleri  tarafından verilmektedir.

Türkçe öğretim veren kurumlar için Türkçe yeterlilik belgesinin en az B düzeyinde olması gerekirken bu belge Dil Bilgisi Türkçe Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezleri (TÖMER) alınabilmektedir.

Kişinin geldiği ülkeden Türkiye’de mesleğini yapmak için herhangi bir engelin bulunmadığına dair belge. Ancak bu belge son 5 yıldır Türkiye’de savaş sıkı  yönetim veya olağanüstü hal nedeni ile sığınan sığınmacılardan istenmemektedir.

Çalışma İzninde Gerekli Belgelere ek olarsak ise belirli bir süreliğine yapılmış iş sözleşmesi, ticaret siciline ait belge, son yıllara ait kurumlar beyannamesi, sağlık kurumu ruhsatı gereklidir. Bunun yanında Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İş gücü Genel Müdürlüğü tarafından verilen belge aynı zamanda kişilerin ikamet belgesi olarak da geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu