SınavlarTUS

TUS Nedir? TUS Ve Yabancı Dil Arasındaki İlişki? TUS Detayları?

TUS Nedir? TUS Ve Yabancı Dil Arasındaki İlişki? TUS Detayları?

Günümüzde bazı kısaltmalar sıklıkla kullanıldığı halde aslında çoğu kişi tarafından yabancı kalınan durumlar olabilmektedir. Belirli bir kesimin dilinden düşmeyen ve diğer kesiminden sürekli duyup açılımını bilmediği ve hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı ya da bir diğer kesimin de hiç duymadığı o kısaltmalardan bir tanesidir TUS. Bu nedenle de TUS nedir? TUS ile yabancı dil arasındaki ilişki nasıldır? şeklindeki sorulara cevap aranmaktadır. İşte o detaylar.

TUS Nedir?

 

Türkiye’de tıp fakültesinden mezun olanlar için kullanılan tabirlerden olan TUS, Tıpta Uzmanlık Sınavı ya da son zamanlardaki tabiri ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinmektedir. İlk olarak TUS 1987 yılında yapılmıştır. 1987 yılından bu yana da kesintisiz bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir.

Her yıl şubat ve ağustos ayında yapılan sınav, bir sene içerisinden toplamda 2 defa yapılmaktadır. Tıp fakültesi mezunlarının çeşitli branşlarda uzman olmak için girdikleri sınavdır. TUS’dan yeterli puan alan hekimler yerleştirildikleri branşta asistanlık eğitime hak kazanabilirler.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı dünyadaki en zor akademik sınavlar arasındadır. İki oturum şeklinde uygulanan bu sınavda temel bilimler ve klinik bilimleri aynı günde uygulanır. Temel bilimler sabah saatlerinde uygulanırken, klinik bilimleri ise öğleden sonra yapılmaktadır.

TUS Ve Yabancı Dil Arasındaki İlişki Nedir?

TUS’a girmek için yabancı dil geçerliliği yoktur ancak sınavdan sonraki tercih dönemi için yabancı dil yeterliliğinin olması zorunludur. TıpDil, YÖKDİL ya da YDS’ nin herhangi birinden 50 puan ve üzeri alınması durumunda Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı için istenilen yeterlilik sağlanmış olunacaktır. Ayrıca bu sınavların herhangi birinden alınan 50 ve üzeri puanlar 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır.

TUS Hangi İllerde Yapılmaktadır?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, 1987 yılında 2012 yılına kadar yalnızca Ankara’da yapılmaktadır. Ancak günümüzde Ankara’ya ek olarak İstanbul ve İzmir’de de yapılmaya başlanmıştır. Sınava girecek olan hekimler sınav yerlerinin arttırılmasını talep etse de bu konu ile ilgili güncel bir açıklama yoktur.

TUS’ta Hangi Derslerden Soru Sorulmaktadır?

Tıp eğitimi boyunca öğrencilerin gördüğü tüm derslerden soru gelmektedir. Ancak gelen sorulardan bazı konulara ağırlık verilirken bazı konular hakkında nadir soru geldiği veye az soru geldiğini söylemek mümkün.

TUS’da toplamda 11 ders altında toplanan konulardan sorular yer alır.

TUS Kaç Soru? Kaç Dakika Sürüyor?

Temel bilimler ve klinik bilimleri olarak oluşan bu sınavda  her bir bölüm için 120 soru sorulurken toplamda 240 soru sorulmaktadır. Her bir bölüm için de adaylara 150 dakika verilmektedir.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda  toplamda 240 sorunun sorulduğu ve 5 saat süren bir sınavdır.

TUS’ a Kimler Girebilir?

Tıp fakültesi mezunu tüm hekimler Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na girebilir. Bunun dışında sınava intern doktorlar ya da diğer tıp fakültesi doktorları da girebilirler ancak mezun olmamaları nedeni ile tercih yapamazlar.

TUS’a tıp dışındaki bölümlerden bazı adaylar da girebilir ancak  sadece temel bilimleri sınavına girebilecek olan bu adayların seçeceği bölümlerde sınırlıdır.

Fen fakültesi, ya da fen fakültesi dengi kimya ve biyokimya bölümleri, kimya yüksekokulu, eczacılık yüksek okulu ve eczacılık ünvanına sahip olan kişiler ve veterinerlik fakültesi de tıp dışındaki branşlardan TUS’a girebilecek adaylardır. Ancak bu adaylar yalnızca tıbbi biyokimya ve tıbbi mikrobiyoloji bölümlerinden kendilerine özel olarak açılan kadrolardan tercih yapabilmektedirler.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı için ÖSYM’nin açıkladığı sonuçlanan sonra K veya T puan türünün birinde 45 puanı almak adayların internet üzerinden tercihlerini yapmaları için yeterli olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu