GenelSağlıkTürk Doktorlar

Turkovac Kim Tarafından Bulundu? Turkovac Nerede Üretildi? Detayları?

Turkovac Kim Tarafından Bulundu? Turkovac Nerede Üretildi? Detayları?

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 her ülkeyi büyük ölçülerde etkiledi. Ortaya çıkış tarihinden bu yana ülkeleri sağlık, ekonomi, psikoloji yönünde etkileyen bir salgın haline geldi. Bunun sonunca da hasarların en aza indirilmesi için çeşitli yöntemlere başvuruldu. Bu yöntemler biri olan ve en etkili yöntemler arasında olan aşı yöntemi. Dünya meselesi haline gelen ve sürekli varyant değiştiren bu virus için Türkler tarafından bulunan Turkovac hangi doktor tarafından bulundu? Turkovac aşısı nerede üretildi? Turkovac aşısı varyantlara karşı etkili midir? Türkovac’ın saptanmış yan etkileri var mıdır? sorularına cevap aranıyor. İşte o detaylar.

Turkovac Kim Tarafından Bulundu?

Dünyayı etkisi altına alan bir salgın haline gelen Kovid-19 ile ilgili ülkeler aşı üretimine geçmeye başlamıştı. Türkiye’ de korona virüs aşısı üreten 9 ülkeden biri oldu. Bu büyük gelişme Türkler için guru kaynağı olmaya yetti. Peki kim buldu bu Turkovac aşısını? Erciyes Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarandeli Turkovac gelişimini büyük katkıları olan Türk hekimlerindendir. Bnun yanında Prof. Dr .Özdarendeli’nin tek başarısı da bu değildir. Aynı zamanda 2015 yılında dünyada hücre kültür temelli KKKA aşının ilk patentini alan bilim insanı olarak da hem ülkemizi hem de kenisini gururlandırması ile tanınmıştır.

Türkiyenin yerli inaktif aşısı Turkovac Erciyes Üniversitesi Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Bakanlığı (TÜSEB) iş birliği ile geliştirilen Turkovac’ın ilk aşaması Faz 1 çalışmaları 5 Kasım 2020 yılında başlamıştır.

Türkovac’ın geliştirme süresi iki yıla aşkın zaman almıştır. Bu geliştirme sürecinin en önemli isimleri Prof. Dr. Aykut Özdarandeli’dir.

Turkovac Nerede Üretiliyor?

Turkovac’ın 25 Kasım 2021 yılında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından “Acil Kullanım Onayı” başvurusunun yapıldığı bildirilmişti.

Yapılıan başvurunun yaklaşık bir ay sonunda, Turkovac için, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihac Kurumu (TİTCK) “Acil Kullanım Onayı” verdi.

Şanlıurfa’da aşı üretim tesisinde yaptığı programda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli Kovid-19 aşısı Türkovac’ın seri üretime geçtiğini duyurdu.

Bu sayede Turkovac hem Türkiye’nin aşılanmasına dışa bağımlılığı azaltmıştır hemde Türkiye için gurur kaynağı olmuştur .Bunun yanında aşıya henüz ulaşamamış ülkelerinde rahatlıkla aşıya ulaşmasını amaçlamıştır.

Türkovac Varyantlara Karşı Etkili Midir?

Yerli aşı olan Türkovac’ın çeşitli aşı varyantları üzerindeki etkisine yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Yapılan çalışmalar sonucu aşının Alfa varyantına karşı yüzde yüz etkili olduğu tespit edilmiştir.

Turkovac aşısının Delta varyantı üzerindeki etkileri de incelenmeye devam etmektedir.

Bu konu ile ilgili Erciyes Üniversitesi (ERÜ) rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli tarafından geliştirilen Türkovac aşısının İngiliz varyantı olan Alfa varyantına karşı etkili olduğunu daha önceki yaptıkları çalışmalarda tespit ettiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Çalış, Erciyes Üniversitesi’nin destekleri ile birlikte Prof. Dr. Özdarendeli’nin ve ekibinin Delta varyantına yönelik çalışmalar başlatıldığını söyledi.

Türkovac’ın Saptanmış Yan Etkisi Var Mıdır?

Dünyadaki aşı çalışmalarının standarları olan GLP, GMP ve GCP  standartlarına uygun olarak yürütülüp inaktif aşı geliştirmeli çalışmalarında Turkovac başarılı bir hale gelmiştir. Türkovac’ın gönüllülerde ciddi sayılacak yan etkisinin görülmediği saptanmıştır.

Bunun yanında Sağlık bakanı Koranavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara elde edilen veriler doğrultusunda Turkovac’ın uygulamasının yapıldığı kişiler gözlemlendiği zaman içlerinde Kovid-19 u ağır geçirene rastlanmadığını belirtti.

Aşıların yan etkilerinin dikkate alındığı çalışmalarda ise inaktif aşıların dünyadaki yan etkilerinden yol çıkarak Turkovac için bunun gözlemlendiği ve gözlem sonucu da olumsuz verilere karşılaşılmadığı belirtildi.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu