Bilimsel GelişmelerGenelTıpYaşam Tarzı

Tıp Bayramı Nedir? Tıp Bayramı Tarihçesi Nedir?

Tıp Bayramı Nedir? Tıp Bayramı Tarihçesi Nedir?

Tıp Bayramı kavramı bir çok insan tarafından bilinmekle birlikte bazı insanlarında farkında olmadığı bir kavram ve bayramdır. Ancak ülkemizde sağlık çalışanlarının önemli bir yeri olduğunun farkındalığını göstermek adına ve her zaman sağlık çalışanlarını onure etmekle beraber her yıl kutlanılan bayram olarak bilinmektedir. Bayram geçtiğimiz senelerde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemindeki sağlık çalışanlarının mücadelelerini ve emeklerini taktir etmek adına daha da özel anlamlar ifade ediyor. Hal böyle olunca Tıp Bayramı nedir? Tıp Bayramı ne zaman ? Tıp Bayramı’nın tarihçesi nedir? Soruları merak edilen konular arasındadır.İşte bu sorular hakkındaki detaylar…

Tıp Bayramı Nedir ?


Türkiye’de tüp alanında hizmet ve emek gösteren çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime yapılan önemli katkıların ödüllendirildiği hatta daha öncelerde bilime katkı sağlayanların anıldığı bir kutlama günüdür.

2022 Tıp Bayramı Ne Zaman?

Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isminde tıp okulları 14 Mart 1827 tarihinde açılmıştır. Bununla birlikte bu tarih Türkiye, de modern tıp eğitimin başladığı tarih olarak bilinmektedir.
Tıp Bayramı ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nın son zamanlarında İstanbul’un işgal altında kaldığı günlerde yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 da kutlanmıştır. Bu nedenle günümüzde 14 Mart tarihi her sene Tıp Bayramı olarak kutlanır.
2022 Tıp Bayramı ise 14 Mart Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Tıp Bayramı Tarihçesi Nedir?

II. Mahmut döneminde 14 Mart 1827 tarihi Hekimbaşı olan Mustafa Behçet’in önerileri ile birlikte ilk cerrahhanenin Şehzadebaşı’nda bulunan Tulumbacı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı ile kurulması, Türkiye’de ki ilk modern tıp eğitimin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle 14 Mart tarihi Tıp Bayramın olarak ilan edilir ve kutlanır.

Tıp Bayramı kutlamalarının ilki 14 Mart 1919 yılında işgal altında olan İstanbul, da gerçekleşmiştir. Tıbbiye 3. sınıf öğrencilerinden olan Hikmet Boran’ın. O gün önderliği sayesinde tüp okulundaki tüm öğrenciler işgali protesto etmek için toplanmış ve bu protestolara o dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Bu nedenle bu hareketlerden dolayı Tıp Bayramı, tıp mesleğini yapanların yurtlarını savunma harekete olarak da başlayan bir eylem olmuştur.

1929 ve 1937 yılları arasında Tıp Bayramı 12 Mayıs tarihinde kutlanmıştır. Çünkü bu tarihte Bursa’da bulunan Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarihtir. Ancak zaman içerisinde bu uygulama güncellenmiş ve Tıp Bayramı yeniden 14 Mart tarihinde kutlanmaya devam edilmiştir.

Tıp Bayramı Kutlamalarında Neler Yapılmaktadır?

Bunun yanında Tıp Bayramı tek bir gün olarak kutlanmamaktadır. 1976 yılından beri 14 Mart günü değil de 14 Martı kapsayan hafta boyunca Tıp Haftası olarak kabul edilip o hafta boyunca kutlamalar yapılmaktadır.

Tıp Bayramı kutlamalarına her yıl binlerce sağlık çalışanları, ebe, hemşire, doktor katılmaktadır. Tıp Bayramı’nda sağlıkta yaşanan sorunlar ve sağlık alanında yapılan gelişmelere de yer verilmekte ve sağlık çalışanları her yıl bu konularda düzenli olarak bilgilenmektedir. Bunun dışında Tıp Bayramı kutlamaların da bilime katkı sağlayan her türlü sağlık çalışanları ödüllendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu