Bilimsel GelişmelerGenelHaberSağlıkYaşam Tarzı

Selülit Nedir? Selülitlerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Selülit Nedir? Selülitlerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kadınlar için vücut görünümleri kendilerini iyi hissetmek adına oldukça önem taşır. Bunun içindir ki bazı istenmeyen durumlar kadınlar için bu anlamda kabus özellikler taşır. Her dönemde kadınlar için önem taşıyan bu durum yaz aylarında kadınların daha çok gözüne çarpmaktadır. Pürüzsüz bacak bir çok kadının istekleri arasındadır. Isınan havalar ile birlikte elbiseler, mayolar, bikiniler, etekler ile birlikte  görünen o selülitler kadınların moralini bozmaktadır. Bu nedenle arama motorlarında özellikle kadınlar tarafından sıklıkla aratılan selülit nedir? Selülit neden olur?  Selülitten kurtulmanın yolları nelerdir? şeklindeki sorulara cevap aranmaktadır. İşte bu sorular hakkındaki detaylar.

Selülit Nedir?

Kadınların canını sıkan, moralini bozan ve istenmeyen konulardan biridir selülit. Bu nedenle selülit nedir? sorusu merak konusudur. Yağların deri altında birikmesi sonucunda ortaya çıkan çukurlaşmış görüntüler olarak adlandırılır. Genellikle selülit vücutta kol bacak ve kalça da görülmektedir. Ayrıca bu görüntüye portakal kabuğu görünümü adı da verilebilir. Bu görüntüye genel olarak kadınların vücudunda rastlanır.  Bu durumun sebebi ise kadınların ve erkeklerin deri altındaki görüntüsünün birbirinden farklı olmasına dayanır. Bunun yanında bazı durumlarda bu görüntü erkeklerde de rastlanabilir. Selülit konusunda ise en sık bilinen yanlışlar ise sadece kilolu  insanlarda rastlanan bir şey olmasıdır. Ancak bu durum kesinlikle doğru değildir. Zayıf kişilerde de rastlanan bu durum için genetik faktörlerde önem taşır. Selülit düzensiz beslenme yaşam tarzı dengesiz ve düzensiz beslenme ile de doğrudan ilişkilidir.

Selülit Neden Olur?

Fzla kiloların selülitle bir alakasının olmamasının yanında hormonal sebepler ve genetik oluşumlarda selülit için ilk sıralarda yer alır. Selülit görünümü kadınlardaki östrojen hormonunun düzeyinin deri altındaki tabakayı değiştirmesi ve vücutta biriken yağların o bölgede toplanması sonucunda çukur bir görüntü oluşmasına neden olmasından kaynaklanır. Bu nedenledir ki selülitin erkeklerde daha az görülmesinin nedeni östrojen hormon düzeyini erkeklerde daha az olmasından kaynaklanmaktadır.

Selülit durumunu ise çok fazla yağlı yiyecek tüketimi, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, alkol, sigara, stres ve uyku bozukluğu da tetikleyen faktörler arasındadır.

Hamilelik, sık kilo alıp verme durumu, hareketsizlik, fazla kilolu olma, vücutta biriken toksinler selülit oluşumunu etkilemektedir.

Selülitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Selülitler bir çok işlemle yok edilebilir ya da azaltılabilir. Ultrasyon, lazer tedavisi, akustik dalga tedavisi gibi birbirinden farklı yöntemleri vardır. Ancak s doğal yollarla selülitlerden nasıl kurtulabilirim? sorunun cevabını arıyorsanız bu yazımız tam size göre. işte o detaylar.

Beslenme Düzeni Değişimi

Fast food, yağlı yiyecekler, asitli içecekler, abur cuburlar ve bol karbonhidratlı besinler yerine daha sağlıklı seze meyve ve protein ağırlıklı beslenmenin bu konuya katkısı oldukça büyük olacaktır. Bunun yanında lif oranı yüksek yiyecekler ile su tüketimini de arttırabilirsiniz.

Evde Egzersiz Yapmak

Selülitlerin giderilmesini sağlayan en önemli etmenlerden biri de kan dolaşımının hızlanmasıdır. Bunun içinde evde egzersizler yaparak özellikle kalça, bacak ve kollar için farklı hareketler deneyerek bu durumdan uzaklaşabilirsiniz. Yapacağınız egzersizleri daha etkili hale getirmek için çeşitli yağlardan faydalanabilirsiniz. Portakal, lavanta, biberiye yağları bu konuda tercih edilebilecek yağlar arasındadır. Ancak bunun uygulaması sırasında bu yağların sizde alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinden amin olmanız gerekmektedir.

Kan dolaşımının bozulmaması adına ise bu masaj tekniklerinin doğru yapılması son derece önemlidir. Fazla bastırmadan ve belirli bir tempoda bu durumu kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Selülit konusunu konuşulduğu zamanlarda hemen ortaya çıkan diğer bir konu ise at kılı fırçası ile masaj yapımıdır. Ancak bu durum için görüşler uzmanlar tarafından 2’ye ayrılıyor. Bazılarına göre bu fırçalama işlemi kan dolaşımını arttırdığından oldukça faydalı olabilirken, bazılarına göre ise cilt bariyerlerine zarar verebileceğinden önerilmiyor.

Kese Yapımı

Her banyo sırasında keselenmek vücuttaki ölü derilerin atımı içinde oldukça önemlidir. Bu nedenle kese hem çatlak oluşumunu engeller hem de selülit görüntüsünün azalmasına yardımcı olur.

Uzmanlar selüliti 3 farklı şekilde derecelendiriyot.

 Birinci Derece 

Ayakta ve otururken kendini belli etmeyen sadece cilde basınç ve baskı uygulayınca kendini belli eden görünüm.

İkinci Derece

Yatay pozisyondayken kendini belli etmeyen ancak ayakta kendini belli eden bir görünümü vardır.

Üçüncü Derece

En şiddetli olandır ve ayakta ve yatar pozisyonda kendini belli eden görünümü vardır.

Bu derecelendirmeler selülit görünümü ve tedavi yöntemi açısından önem taşır. Doğal yollarla yada uzman tedavileri ile bu istenmeyen görüntülerden kurtulmak mümkündür.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu