Bilimsel GelişmelerGenelSağlıkYaşam Tarzı

Satvik Beslenme Nedir? Satvik Beslenme Prensipleri Nelerdir?

Satvik Beslenme Nedir? Satvik Beslenme Prensipleri Nelerdir?

Son yıllarda insanların artan yoğun iş ve hayat temposundan kaynaklı olarak stres ve gerginlikte doğru olarak artmaktadır. İnsanların kendilerine zaman ayıramayıp sadece yoğun bir tempoda hayatı yakalamaya çalışmaları insanların ruhsal açıdan kendilerini ihmal etmelerine neden olmuştur. Ancak son zamanlarda insanların bu konudaki farkındalığı biraz daha artmış ve kaçınılmaz yoğun tempo arasında ruhlarını nasıl besleyecekleri ve nasıl daha stresten uzak bir hayat sürdürebilecekleri konusunda araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Hal böyle olunca son zamanlarda popüler olan ve sıklıkla gerek tvler de gerekse sosyal hayattaki diyaloglar sırasında çokça ismi geçen satvik beslenme konusu devreye girmiştir. Arama motorları sıklıkla araştırılan konular arasında satvik beslenme nedir? Satvik beslenme sırasında hangi besinler tüketilir? Satvik beslenme sırasında insanların hangi enerjileri gün yüzüne çıkar? şeklindeki sorular oldukça merak edilenler arasındadır.  İşte bu soruların detayları…

Satvik Beslenme Nedir?

Son yıllarda adının bir çok yerde sıklıkla geçmesi nedeniyle popülerliği artmış olan bu beslenme şeklinin kökeni aslında 5000 yıl kadar eskidir. Ayrıca satvik beslenme kökeni Hindistan’ın edik kültürüne dayanan Ayurveda uzun yaşam sırrı olarak bilinir. Buna göre kişi beslenirken hem ruhunu hem de bedenini beslemelidir. Ayrıca bu anlayışla göre kişi beslenirken doğaya ve kendine zarar verecek besinlerden ve yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu nedenle aslında Satvik beslenme ruhsal anlamda beslenme demektir.

Satvik beslenmenin amacı ruh ve beden dengesinin ayarlanarak beslenilmesidir. Düşük titreşimli gıdaların yerine tamamen doğal yüksek titreşimli gıdaların tercih edilmesine dayanır. Hayvansal gıdalar ve asidik besinler düşük titreşimli besinlerdir ancak sebzeler ve meyveler ise doğal olduğu için yüksek titreşimli besinler olarak bilinir.

Satvik beslenmede kişinin aldığı besin ne kadar saf ve organik olursa kişiye o kadar katkı sağlar ve kişinin düşünce yollarını açarken bunun yanında berrak zeka, keskin hafıza sağlar. Doğru bilinen yanlışlardan olan hayvansal gıdaların vücutta eksikliği kişide güç kayına neden olmaz. Bu durumun aksine kişilerin satvik beslenme sırasında aldığı besinler onların enerjilerini ve güçlerinin daha da arttırır.

Satvik beslenen kişilerin konsantrasyon  oranları daha yüksektir. Bedenleri ve zihinleri daha zinde ve enerjik olur. Bunun nedeni vücudun ihtiyacı olmayan ve dışarıya atmak ile uğraştığı besinlerin için enerji kaybetmek yerine vücut için gerekli oksijenlenme seviyesini arttırır. Bu da kişinin daha iyi düşünme kapasitesine sahip olmasına yardımcı olur ve ruhsal ve manevi anlamda kişinin güçlenip yenilenmesini sağlar.

Satvik beslenmenin en önemli amaçları arasında kişinin kozmik bilincine ulaşarak kendi içinde ki gerçek potansiyeli ortaya çıkarmayı sağlamaktır.

Satvik Besleme Prensipleri Nelerdir?

Satvik beslenme şekli sanılanın aksine yağsız, tuzsuz ve tatsız şeyler yemek değildir. Satvik beslenme için kullanılan besinler ve gıdalar lezzetli, sağlıklı, saf, temiz ve kişiler için enerji içeren gıdalardır. Satvik beslenmenin özünde Lakto Vejeteryan beslenme vardır. Bu beslenme şekli kişinin idrak yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlar.

Tembellik veren gıdalardan uzak ve kişinin daha sağlıklı ve daha doyurucu olan gıdalar ile beslenmesidir.

Satvik Beslenmede Neler Tüketilir?

Yumurta, et, mantar, soğan, sarımsak ve konserve gibi işlenmiş gıdaların tüketimi söz konusu değildir. Süt ürünlerinin doğal ve organik olanları tüketilmek için tercih edilirken doğaya ve hayvanlara zarar vermeyen besinler ve gıdalar tüketilir.

Buğday, arpa, karabuğday, pirinç, yulaf, kinoa  ceviz, baklagiller, kuruyemiş, mercimek, fasulye, nohut, meyve ve sebze tüketimi satvik beslenmenin temelini oluşturur. Paketlenmiş yemekler ve işlenmiş gıdalar satvik beslenme sırasında kullanılmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu