Bilimsel GelişmelerGenelYaşam Tarzı

Sağlıklı Beslenme Nedir? Günde Kaç Öğün Yemek Sağlıklıdır?

Sağlıklı Beslenme Nedir? Günde Kaç Öğün Yemek Sağlıklıdır?

Beslenme konusu her zaman insanların önem verdikleri ve dikkat etmeleri gereken konular arasında yerini almaktadır. Son zamanlarda ortaya çıkan hazır ve paketlenmiş gıda tüketim oranının giderek artması da insanların bu konuda bilinçlenmesine ve bu konular üzerinde araştırma yapmalarına neden olmuştur. Bu konular için ortalıkta çok fazla doğru bilgi olduğu gibi ne yazık ki oldukça fazla bilgi kirliliği de bulunmaktadır. Bu nedenle insanlar sağlıklı beslenme nedir? sağlıklı beslenme nasıl omalıdır? günde kaç öğün yemek yememiz gerekir? hangi sıklıklarda yemek yemeliyiz? şeklindeki sorulara cevap arıyor. Hal böyle olunca da biz bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık işte o detaylar.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Beslenme konusundan önce insanların dikkat etmesi gereken konu sağlıklı beslenmedir. Peki nedir sağlıklı beslenme? Vücudun ihtiyacı olan besini yeterli miktarda alınası denilebilir. Sağlıklı bir eden için gerekli protein, karbonhidrat, vitamin, yağ ve minerallerin gerektiği kadar alınması ile sağlıklı beslenmeye adım atılmış olunur. Bu dengenin ayarlanmaması durumda ortaya çeşitli ve istenmeyen sağlık sonuçları çıkabilir. Bu nedenle beslenmeden önce sağlıklı yeterli ve dengeli beslenmek önem taşır.

Günde Kaç Öğün Yemek Yemek Sağlıklıdır?

Bu sorular için bilim insanlarının söylediği ilk şey ne sıklıkla yemek yememiz gerektiğinden çok ne zaman yemek yemememiz gerektiği konusudur.

ABD de yapılan araştırmalar ve yazılan makaleler sonucunda günde en az 12 saat yemek yememenin sindirim sisteminin dinlemesini sağladığını söylüyor.

Bu konu üzerinde çeşitli makaleler de her gün belirli bir süre yemek yememenin vücuda faydalarının olduğu söyleniyor.

Yemek yeme konusundaki en iyi öğün sayısı New York’ta ki Cornell Üniversitesi İnsan Ekolojisi Fakültesi’nde ki profesör  David Levitsky ve bir çok prof bu konu da günde bir öğün yemek yemenin sağlık açısından en iyi olduğunu dile getiriyor.

Çok eski dönemlerden hatta Antik Romalılar zamanlarında bile insanların ne zaman yemek bulursa o zaman yediğini yani günde bir kez yemek yediklerini ve daha sağlıklı olduklarını dile getiriyor. Bunun yanında profesör insanların yemek resimleri ve videoları gördükçe ve hatta bir gün boyunca da tüm yemeklerin önlerinde oldukları bir masada sabahtan aksama kadar yemek yiyebileceklerini söylüyor.

Bu açıklamalar üzerinde insanların profesöre yönelttiği sorular arasında günde bir kez yemek bizi açlık hissettirmez mi? sorusu geliyor. Ancak profesör bu durumun psikolojik olduğunu dile getiriyor.

Günde kaç öğün yemek yememiz gerektiği sorusuna bir öğün yemek yemekte insanlar için yeterlidir diyen profesör bu dürtünün bazı durumlarda psikolojik olduğu söylenmektedir.

Kendimizi sabah yemek yemeye şartlandırmış ve fizyolojimizin belirli bir süre aç kalmak için inşa edildiğini söylemiştir.

Ancak bu durumun şeker hastaları için tehlike oluşturacağını da dile getiriyor.

Günde kaç öğün yemek yenilmesi gerektiği ile ilgili fazla ve farklı görüşler mevcuttur. Manoogan ise bu konuda yemek yemek için insanlara net saatler verilmesinin yanlış olduğunu dile getiriyor. Çünkü insanların hayat yaşantısı birbirinden farklılık gösteriyor. Bu nedenle de örneğin sat 7 den sonra yemek yenmemelidir. şeklindeki net ve kesin ifadelere karşı olduğunu söylüyor. Çünkü insanların bazıları gece çalışıyor ve gece belli bir tempoda enerji yakan vücudu besinsiz bırakmak doğru bir davranış değildir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken şeyin ise gece yemek yememek değilde yağlı ve ağır şeylerden kaçınmak olduğunu da dile getiriyor.

Herkesin kendi bünyesini ve bedenini en iyi tanıyan olduğu varsayımı ile de insanların bu durumu biraz da kendi hayat tarzlarına göre belirlemeleri öneriliyor. Bunun dışında ise uzmanlar ağır, yağlı, tuzlu besinlerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Bu konudaki bir diğer önerdikleri yöntem ise örneğin kahvaltıyı biraz daha geç yapıp akşam yemeğini biraz daha erken yiyerek bedeninizde oluşacak rahatlamanın hissedebilineceği söyleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu