GenelSağlıkYaşam Tarzı

Omega 3 Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Sıklıkla duyduğumuz ama çoğumuzun ne olduğu hakkında tam ve doğru bilgiye sahip olmadığı bir çok konu vardır.Bunlardan biri de Omega 3 kavramıdır. Omega 3 nedir? Omega 3 hangi besinlerde vardır? Omega 3 faydaları nelerdir? şeklindeki sorular merak edilenler arasındadır. Hal böyle olunca da bu soruların cevaplarını araştırmalar sonucu sizlere sunduk. İşte Omega 3 ile ilgili detaylar.

Omega 3 Nedir?

İsminin bilindiği ve sıklıkla kullanıldığı bir kavramdır. Ancak ne olduğu tam olarak bazıları tarafından bilinmez. Omega 3 insanların beslenme ve fizyolojisi de çeşitli ve önemli görevlere sahiptir. İnsanlarda kasların hareketlerinden hücrelerin büyümesine kadar ki bir çok alanda Omega 3 işlevleri söz konusudur. Bu da Omega 3 nedir? sorusunu beraberinde getirir. Omega 3 uzun zincirli ve çoklu doymamış yağ asitlerinin grubuna denir. 3 tip Omega 3 bulunmaktadır. EPA ve DHA deniz ürünlerinde bulunurken ALA bitkisel ürünlerde bulunan bitkisel kaynaklı Omega 3 yağ asididir.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Sağlığa oldukça faydalı olan Omega 3 yağ asitleri  kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Trigliserit düzeylerinin azalmasına yardımcı olurken iyi kolesterolü yani HDL’yi arttırırlar. Bunun dışında Omega 3 yüksek tansiyonu önleyip kalp krizi ve sonrasında oluşabilecek çeşitli felci önlerler.

Hücre çoğalmalarının kontrolünü sağlamada ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesinin yanında tümör ile mücadeleye de savaş açarlar.

Araştırmalar sonucunda Omega 3’ün romatizmadan kaynaklı eklem ağrılarını ve iltihaplanmalarında ki ağrıyı azalttığı gözlemlenmiştir. Sabahları bacaklarda yaşanan eklemlerin sertleşmesini iyileştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca iltihap önleyici ilaçlara duyulan bağımlılığı da bir nebze olsun azaltır.

 

Omega 3 faydalarından bir diğeri ise ilerleyen yaş ile birlikte oluşan görme kaybının giderilmesine yardımcı olmaktır. Bunun yanında psikiyatrik durumların azalmasına da katkı sağlar.

Omega 3 hamile kadınlar için de oldukça önemlidir. Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi ve merkezi sinir sistemi içinde önem taşır.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

3 tane Omega 3 vardır bunlardan iki tanesi deniz ürünlerinde daha fazla bulunurken bir tanesi de bitkisel ürünlerde bulunur.

Bitki kaynaklı olan ALA ceviz, keten tohumu, ıspanak, lahana gibi yeşil sebzelerde ve soya fasulyesinde bulunur.

Bunun dışındaki EPA ve DHA  deniz ürünlerinden elde edilen yağ asitleridir. Yağlı balıklardan olan sardalya, somon ve hamsi e oldukça fazla bulunur.

Omega 3 Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Vücutta yeterli miktarda Omega 3 bulunmaması bir çok önemli hastalıkları da beraberinde getirir. Kas ve eklem ağrılarına neden olur. Bebek ve küçük çocuklarda beyin gelişiminde zayıflık görülür. Kalp hastalığı ve yüksek kolesterol riskini tetikler. Depresyon sorununa yol açar ve bununla birlikte gelen dikkat dağınıklığı eksiliği ve odaklanamama problemi doğurur. Omega 3 eksikliğinde dolaşım bozukluklarına da rastlanmaktadır.

Günlük Olarak Alınması Gereken Omega 3 Miktarı Nedir?

Öncelikle faydalı olan her şeyin fazlasının da zararlı olacağının bilinmesinde fayda vardır. Bu nedenle uzmanların günlük olarak tavsiye ettikleri Omega 3 miktarı 1 ve 3 gram arasında değişiklik gösterebilir. Ancak bu durumun kesin bilgisinin hekimlere danışılacak alınması gerektiği ve her durumda değişiklik gösterebilen hassas bir konu olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Omega 3 Yan Etkileri Nelerdir?

Önerilen dozdan daha fazla Omega 3 takviyesi almak kişilerde hazımsızlık ya da ishale neden olabilir. Bunun dışında çeşitli alerjik reaksiyonlarınız varsa, hamile yada emzirme dönemindeyseniz bu takviyeleri almadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

Her takviye ilaçta olduğu gibi Omega 3 alırken ya da bırakırken doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Omega 3 ün kullanımında farklı ilaçlarla doğrudan bir şekilde etkileşime girebilme ihtimalini göz önüne alarak ona göre önlemler alınmasında fayda vardır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu