GenelYaşam Tarzı

Nasıl Yüzme Öğrenilir? Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Nasıl Yüzme Öğrenilir? Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Yüzme en etkili sporlardan olduğu gibi tatile gittiğimizde bile ihtiyaç duyduğumuz bir aktivitedir. Yüzme öğrenmiş insanlara sorulduğu zaman kimi kendi kendine nasıl öğrendiğini anlamazken kimi de yüzme öğrenmek için çeşitli kurslara giderler. Bu nedenle yüzme nasıl öğrenilir? ve yüzmenin sağlık açısından ne gibi faydaları vardır? sorularına cevap ararlar. İşte bu soruların cevapları hakkındaki detaylar.

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzme öğrenmek için tabi ki tek bir yol yoktur. Çeşitli yollarla yüzme öğrenmek mümkündür. Bu nedenle bu konuda kesin hüküm vermek yanlış olur. Ancak bu zamana kadarki gözlemler ve uzmanların görüşlerine göre en kolay ve sağlıklı şekilde nasıl yüzme öğrenilir? sorusuna cevap vermek mümkün.

Yüzme öğrenmek için havuz, akarsu yada derelerin tercih edilmesi yerine kaldırma kuvveti olan deniz suyunun tercih edilmesi öğrenim açısından daha kolay ve mantıklı yol olacaktır. Ancak evde havuzunuz varsa günlük yapacağınız hareketler ile de yüzme öğrenmek kolay hale gelebilir.

Kolay yüzme öğrenmenin yolu öncelikle çok fazla pratik yapmaktan geçer. Sonrasında ise uygun kıyafetleri giydiğinizden emin olmalısınız. Aksi halde örneğin bol olan kıyafetler suya girdiğinde ağırlık  yapıp şişecektir ve bu da yüzmeye yeni başlayan birinin batmasına neden olur.

Yüzme öğrenmek için öncelikle cesaretinizi toplayıp sudan korkma durumunu bir kenara bırakmalısınız. Bunun yanında tek başına ilk yüzme deneyimi yapmak yerine yüzmeye hakim biri ya da cankurtaranın olduğu bir bölgede yüzme denemesi yapmak daha sağlıklı olur. Akıntılı suları tercih etmek yerine ilk etapta derin ve dalga olmayan suların tercihi daha doğru olacaktır.

Suyun içindeki iskele ya da havuzun kenarına tutunarak bacakları serbest bırakıp bacakların suda süzülmesini sağlamak doğru bir ilk adım olacaktır. İlk denemede bacaklar suyun üzerine çıkmayabilir, yada çıksa bile istenen pozisyon alınamayıp gövdenin büyük kısmı suyun altında kalabilir. Bu gibi durumlarda pes  etmeyip hareketin tekrarlanması oldukça önemlidir.

Sırt üstü uzanıp süzülmek denenebilir. Bunu yaparken oldukça sakin olup heyecan dolu hızlı hareketlerden kaçınmakta fayda vardır.

Suyun sığ olduğu yerlerde su altında nefes verme egzersizleri yapmak yüzmeye hazır hale getirir. Bu egzersizi düzgün ve kontrollü baloncuklar çıkarana kadar tekrarlamakta fayda vardır.

Gözlük takınca suyun altında gözlerin açılacağı gibi insana güven verir. Bu nedenle ilk etapta yüzerken gözlük kullanımında fayda vardır.

Havuzun kenarına tutunarak kulaç atma ve ayaklarla tekme hareketleri yapmak, kısa darbeli vuruşlar denemek, yada hızlı hızlı çeşitli vuruş denemeleri yapmak yüzme öğrenirken yardımcı hareketlerdendir.

Suyun içerisinde yine boy sınırı kadar bi yerde dik durup arada bir yukarıya sıçrayıp kollarını hareket ettirmeye ve çırpmaya devam edersen suyun üzerinde durduğunu göreceksin.

Yüzme öğrenmek zor olmamakla birlikte pratik ve tekrarlar dahilinde kolaylıkla öğrenilen bir spor dalıdır.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüzme sporu bir çok kasın çalıştığı bir spor dalıdır. Kol ve bacak kasları sürekli olarak aktif bir şekilde hareket eder. Kemikler güçlenir ve kilo kontrolü sağlanmış olur. Bunun dışında yüzme sporu sayesinde vücut esneklik kazanır bunun nedeni kemik ve eklemlerin rahatlamasından geçer.

Yüzmenin vücudumuza bir çok faydası olduğu gibi mental açıdan da iyi hissedilmesini sağlar. Stres seviyesini düşürür. Seratonin hormonunu yükselterek daha zinde enerjik ve mutlu olmamızı sağlar.

Vücudun enerji için depoladığı yağlar aktif bir şekilde yüzme sırasında yakılır. Bu nedenle de diğer spor türlerine oranla yaklaşık olarak 5 kat daha fazla kalori yakımına neden olur. Bunun sonucunda da kolesterol seviyesi normal seviye de  tutulur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu