Bilimsel GelişmelerGenelHaberSağlıkYaşam Tarzı

Meme Kanseri Nedir? Detayları Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir? Detayları Nelerdir?

Son yıllarda kanser hastalarındaki oranlara artışa bakılarak meme kanserinin görülme oranındaki artışta 40’lı yaşlardan sonra artış gösterir. Bunun için 40 yaş ve sonrası kadınların düzenli olarak meme tomografisi çektirmesinde fayda vardır.  Bir çok hastalık için erken teşhisin önemli olduğu bilinir. Meme kanseri tanısının erken konulması da bu kategori arasında yerini alır. Bu hastalık içinde erken tanının konması tedavi için önemlidir. Hal böyle olunca meme kanseri nedir? hangi sebeplerden kaynaklanır? risk faktörleri nelerdir? erken tanı için neler yapılmalıdır? Tedavi için neler yapılır? Memede rastlanan her kitle kanser midir? Meme kanserinden korunmak mümkün müdür? şeklindeki sorular merak edilenler arasındadır. İşte biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar.

Meme Kanseri Nedir?

Meme dokusundaki süt yapan hücrelerin çoğalması ve ya süt yapan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucunda oluşur. Bu hücrelerin çoğalması ve büyümesi için ise uzun bir zaman dilimi gerekir. Çoğalan bu hücreler ise kan yolu ile vücudun diğer organ ve dokularına bulaşabilir. Meme kanserindeki amaç kanserin başka dokulara geçmeden meme içerisinde tanının konmasıdır.  Hastalığın bu aşamasında tanı konuluğu zaman tedavi daha mümkün hale gelir.

Meme Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Meme kanserinin sebepleri günümüzde tam olarak tespit edilememiştir. Ancak bu konuda bir çok risk faktörü mevcuttur.

Genetik faktörler meme kanseri için risk taşır anne- kız gibi birinci derece yakınlarda bu ilişki daha yüksektir.

Hiç doğum yapmamış ve hiç bebek emzirmemiş olanlarda da meme kanseri riski fazladır.

40 yaş sonrası ve 30 yaşına kadar doğum yapmamış olan kişilerde bu risk yine daha fazladır.

İlk adetlerini erken olanlar, aşırı alkol kullanan ve kilolu kadınla ve ilk doğum öncesinde uzunca bir süre doğum kontrol hapı kullananlar bu riskin içerisindedir.

Meme Kanserine Erken tanı Konması İçin Neler Yapılır?

Memesinden şikayeti olmayan kadınların da bu erken tanı yöntemleri ile oluşabilecek olası hastalığın önüne geçilmesi amaçlanır. Bunun için erken tanı önemlidir ve tarama yöntemleri ile yapılmaktadır. Meme kanseri için taramalar genellikle 40 yaşından sonra başlamalıdır. Ancak bu yaş sınırının son zamanlarda alta inmesi nedeni ile 30’lu yaşlardan sonra tarama testlerinin yapılması daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır.  Tarama yöntemleri 3 şekilde yapılmaktadır.

İlk yöntem olarak kadınların yıllık mamografi muayenesi olması gerekir.

İkinci yöntem olarak kadınların her ay kendini muayene etmesi gerekir. Oldukça kolay olan bu yöntemde kadınlar adetinin bitiminden 4 5 gün sonra kendilerini muayene ederler. Menopoza girenler  yada rahim ameliyatı olan kadınlar ise her aynın belirli günleri bu muayeneyi yapabilirler. Kadınlar vücutlarının üst kısmındaki giysileri çıkarıp ya duşta ya da sırt üstü yatarak kendi memelerini tanıyabilir ve bu muayene sırasında her zamankinden farklı bir durumla karşılaştıkları zaman ise hemen doktora durumu anlatabilirler.

Üçüncü muayene yöntemi olarak ise doktor muayene yöntemini söylemek mümkün olur. 40 yaşından sonraki kadınların hiçbir ağrısı yada şikayeti olmaksızın doktora yılda bir kez muayene olma şekilleridir.

Memede Kitle Varsa Ne Yapılır?

Çeşitli muayenelerden sonra meme de rastlanan kitle için mamografi, ultrasonografi ya da biyopsi yöntemleri kullanılır.

Memede Rastlanan Her Hücre Kanser Midir?

Memedeki her hücre kanserli hücre değildir. Bunların büyük bir çoğunluğu kisttir. Bunun yanında oluşan kitlelerin ağrılı ya da ağrısız olması da kanser olduğu anlamına gelmez. Memede ele gelen farklı bir yapının olması dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken durumlar arasında yerini alarak hemen doktora başvurulmalıdır.

Meme Kanserinin Tedavisi Nasıl Olur?

Gelişen teknoloji ile meme kanseri için bir çok farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Meme kanseri tedavi yöntemleri arasında cerrahi yöntem, ilaçla tedavi ( kemoterapi), ışınla tedavi ( radyoterapi) ve hormonoterapi yöntemleri mevcuttur. Hastalığın aşamasına göre tedavi yöntemi belirlenir ve bu yöntemler iyileştirme için kullanılır.

Meme Kanserinden Korunmanın yolları Var Mıdır?

Tabi ki her hastalıkta olduğu gibi bazı durumlara dikkat ederek meme kanseri riskini en aza indirebilir ya da ortadan kaldırabiliriz. Bunun için yapılması gerekenler ise öncelikli olarak A ve C vitamini açısından zengin besinler tüketmektir.

Hayvansal yağlardan uzak durarak, konserve ve çok tuzlu besinlerden de kaçınmak gerekir.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durumlardır.

Bir çok hastalığa olumsuz etki yaptığı gibi meme kanseri riskini arttıran etmenlerden bir tanesi yine kilo artış hızının önüne geçilmesi ve kilo kontrolüdür.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu