Bilimsel GelişmelerGenelHekimTürk Doktorlar

Mehmet Öz Kimdir? Mehmet Öz Hayatı Ve Başarıları Nelerdir?

Mehmet Öz Kimdir? Mehmet Öz Hayatı Ve Başarıları Nelerdir?

Türk doktorları denilince akıllara gelen isimlerden biridir Mehmet Öz. Bu nedenle mesleki hayatının nasıl olduğu konusu oldukça merak edilenler arasındadır. Prof. Dr. Mehmet Öz, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu için aday olacağını belirttiğinden beri hayatı da daha çok merak edilenler arasına girmeyi başarmıştır. Mehmet Öz, ABD’de yaşayıp televizyon programı sunuculuğu yapmıştır ve bunun yanında ünlü kalp cerrahları arasında yer alır. Mehmet Öz Pensilvanya eyaletinden Senotaya girmek için eski başkan Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi’ne adaylığını açıklamıştır. Bunun yanında Washington’da ki sorunların çözülmesi için de muhafazakar bir Cumhruriyetçiye ihtiyaç duyulmaktadır diyerek adaylığını bariz bir şekilde belirtmesinin ardından Mehmet Öz ile ilgili meraklar giderek artmıştır.Bu nedenle insanlar Mehmet Öz kimdir? Mehmet Öz Kaç yaşındadır? Mehmet Öz’ün hayatı nasıldır? Prof .Dr. Mehemt Öz’ün başarıları nelerdir? sorularına oldukça fazla cevap aranmaktadır. Hal böyle olunca bizde bu soruların cevaplarını araştırdık. İşte o detaylar.

Mehmet Öz Kimdir? Kaç Yaşındadır?

Mehmet Öz 11 Haziran 1960 yılında Cleveland’da dünyaya gelmiştir. Bunun yanında Mehmet Öz, Hardvard Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Mehmet Öz, Türk-Amerikan hekim ve sunucudur. Bunun yanında Columbia Üniversitesi’nde başkan yadımcılığı ve cerrahi profösörlük yapmıştır. Mehmet Öz New York Presbyterain Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programının yönetmenliğini yapmaktadır. Daha çok Dr. Oz olarak bilinir.

Mehmet Öz’ün kliniksel uzmanlık alanları arasında ise minimal invasif kalp cerrahisi, kalp cerrahisi, kalp kapakçığı ve aort cerrahisi, yetişkin kalp nakli, mekanik kalp yardımcılığı ve koroner baypas bulunmktadır.

Mehmet Öz, minimal invasif kalp cerrahisi, tamamlayıcı ilaç, kalp bakımı sonuçlarının analizi ve kalp değişimi konularında önemli araştırmalara imza atmıştır.

Mehmet Öz, Nisa Öz ile evlidir. Evliliklerinden 4 tane çocukları vardır.

Mehmet Öz’ün Aldığı Ödüller Nelerdir?

Mehmet Öz başarıları ile adından sık sık söz ettirmiştir. Mehmet Öz, ekonomi dergisi olan Forbes’de 2011 yılının en etkili 3. kişisi, Hippocrates Magazin Dergisi tarafından ise “Yılın Doktoru” ilan edilmiştir. Bunun yanında Healthy Living dergisi tarafından ise “Yılın En İyi Doktoru” ve World Economic Forum tarafından ise “Yarının Küresel Lideri” seçilmiştir.

Mehmet Öz 1996 yılında ise “Yılın Türk- Amerikalısı” seçilmiştir.

Mehmet Öz’ün başarıları oldukça fazla ve gurur vericidir. Mehemt Öz’ün kitabı olan “For Healing from the Heart” kitabına Books for a Better America Award ödülü verilmiştir.

Robert E. Gross Araştırma Bursuna hak kazanmıştır ve American Society of Laser Medicine and Surgery Araştırma Ödülü’nü de almaya hak kazanmıştır. Bunun yanında Mehmet Öz, birçok profesyonel kuruluş ve derneklere de üye olmuştur. Bir dönem Mehmet Öz’ün bağırsağında kiste rastlanmış ve kolay bir operasyon yardımı ile bunun tedavisi gerçekleştirilmiştir.

Mehmet Özü’ün Başarıları Nelerdir?

Ünlü doktor Mehmet Öz, kalp için devrim niteliğinde çalışmalara imza atmıştır. Bu önemli buluşun hikayesindeki detaylar şu şekildedir.

1996 yıllarında Columbia Üniversitesi’nin kendisini bir kongreye göndermesi sonucunda tüm konuşmacıları dinleyip son iki konuşmacıdan birinin de kendisi olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine kendisi konuşmasını tamamlamasının ardından en son ise İtalyan bir profesör konuşması sırasında üzerinde durduğu konunun ilgisini bir hayli çektiğini belirtmiştir.

Profesörün bahsettiği konu mitral kapak, yani kalbin tam ortasında bulunan kapak olarak nitelendiriliyor ve kalp yetmezliği bulunan hastalarda kanı taşırmaya başlıyor. İnsanların %15’lik kısımlarında bu kapakta arıza ve hasar vardır ancak bu kapağa her zaman müdahale edilmez. Konuşma yapan bu cerrah kalp yetmezliği konusundaki bu sorunu tek bir dikiş ile kapatmış ve başarılı olmuştur.

Uçakta giderken yapılan bu konuşmanın etkisinde kalan Mehmet Öz, eğer bütün göğsü açıp kalbi durdurduktan sonra tek bir dikiş için bu işlemler tapılacaksa bu zorluklar yaşanmadan zımba ile de bütün bu işlemleri ben yapabilirim diye düşünmüştür. Bunun üzerine konuşmasında fikrin tamamen kendisine ait olmadığını ancak kendisinin fikri geliştirdiğini ve bunun için bütçe konusunda Amerikan şirketlerinden yardım aldığını açıklamıştır. İlk olarak hayvanlarda ve daha sonra da insanlarda denendiğini belirtmiştir. İki senenin sonunda bu büyük devrim sayesinde kalp yetmezliklerinin yarıya düştüğünü ve hastanede yatış oranlarının azaldığını belirtmiştir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu