Aile HekimliğiAsistan HekimlerGenelHekimSağlık

Hastalar Ve Danışanlar İle Nasıl Sağıklı İletişim Kurulur? Detayları?

Hastalar Ve Danışanlar İle Nasıl Sağıklı İletişim Kurulur? Detayları?

Hekimler gün içerisinde oldukça yoğun zaman geçirir. Bu temponun eksiksiz bir şekilde devam etmesi için de gün içerisindeki yapacaklarını planlamalı ve ona göre hareket etmeliler. Günlük yaptıkları rutinler arasında ve en önemli olanı ise hasta ve danışanların muayene ve tedavi süreci vardır. Sağlık deneyiminde insanlarla, hastalarla ve danışanlar ile gerçekleştirilen iletişimin sorunsuz olması günü daha keyifli ve daha kolay hale getirir. Ancak bu durum genellikle tam tersi yönünde olur ve sağlık çalışanları ve danışanlar arasındaki iletişim güçlü değildir. Bu da sorunları beraberinde getirir. Hal böyle olunca hastalar ve danışanlar arasında nasıl daha sağlıklı iletişim kurulur? Sağlıklı iletişim kurmak için dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir? şeklindeki sorular cevap aranmaktadır.İşte biz de bu soruların cevaplarını araştırdık. İşte o detaylar.

Hastalar Ve Danışanlar Arasında Nasıl Sağlıklı İletişim Kurulur?

İletişimin güçlü olması her konuda işleri daha da kolaylaştırır. Bu nedenle nerede ve hangi koşulda olursa olsun karşınızdaki kişi ile iletişiminizin güçlü olduğu durumlarda işlerin akışının daha kolay gittiğini göreceksiniz. İletişim hayatımızın her alanında önem taşırken bazı meslek gruplarında ise ekstra bir önem taşır. Bu mesleklerden bir tanesi de doktorluk ve sağlık çalışanlarıdır. Hasta olan insanların zaten belli başlı bir takım sorunları olurken bir de üzerine iletişim kurmaları gerektiği için bu konuda daha fazla zorlanırlar. Bu durumdan doğrudan etkilenenler ise hekimler olur. Hekimlerin yoğun geçen günlerin arasında hastaları ile sağlıklı iletişim kurmalarının yöntemleri ve zamanlarını daha doğru değerlendirmeleri için bazı detaylara daha çok özen göstermeleri gerekir. İşte o detaylar.

Takvimi ve Planlayıcı Çeşitli Periyotlarda Kontrol Etmek

Güne başlar başlamaz ilk iş olarak günlük planının gözden  geçirilmesi iyi  bir alışkanlıktır. Ancak bu durum günlük planla kalmayıp haftalık ve hatta aylık planlar şeklinde de gözden geçirilmelidir. Randevularda meydana gelecek bir aksaklık durumunda önceden kontroller yaparak ya kendi kişisel işlerinize zaman ayırabilirsiniz yada o randevunun yerine başka bir hasta koyabilirsiniz.

Hasta Veya Danışanlara Randevu Saatini Hatırlatın

Hasta sizden randevu aldığı zaman  hangi tarihe ve saate randevu aldıysa o gün orada olmak zorunda.Ancak bu durum ne yazık ki çoğu zaman böyle ilerlemiyor. Randevu alan insanlar çoğunlukla randevu saatlerini ve tarihlerini unutuyor. Bunun için randevu defterinize daha önceden bakarak hastaları günleri gelmeden önce arayıp bilgilendirin. Böylece gelemeyecek hasta size hem nakit hem de vakit kaybı yaratmamış olur.

Açık Ve Net Bilgilendirmeler Yapmak

Hastalar ve danışanlar o anki psikoloji ile tedavi sürecinde anlasalar dahi bazı şeyleri tekrar tekrar sormaktadır. Bunun önüne geçmek için hastanın soracağı muhtemel soruları tedavi sürecinin nasıl olacağı, iyileşme ve tedavi sonrası sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili kısa açık ve net bilgileri siz hastaya açıklayın. kendi vaktinizi daha iyi değerlendirmek için karşınızdaki hastanın eğitim durumu, yaş gibi kriterleri göz önünde bulundurarak açıklayıcı ve net bilgiler verin.

Ödemeyi Online Şekilde Gerçekleştirmek

hekimlerin en çok üzerinde düşündüğü ya da zaman harcadığı konulardan biri de ödeme durumudur. Özellikle uzaktan sağlık hizmeti veriyorsanız ödeme yöntemini iban numarası yolu ile yapmak yerine, Hastaya tek bir link yollamanız ile gerçekleştirebileceğiniz sistemleri kullanın.

E posta Ve SMS Servislerini Aktifleştirmek

Hastalar ve hekimler arasında ki sorunların başında hastaların randevularını unutmaları gelir. Bunun sonunca da doktorlar zaman kaybeder ve işleri aksar. Bu nedenler e posta yada sms yolu ile hatırlatma mesajları göndermek daha sağlıklı bir iletişime neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu