GenelSağlıkYaşam Tarzı

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? Detayları ?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? Detayları ?

Beslenme insanların hayatları boyunca her alanda dikkat etmeleri gereken bir konudur. Sağlıklı yaşam için beslenmemizi kontrol altına almalı ve beslenmemize özen göstermeliyiz. Ancak bu önemli konu kadınların hamilelik sürecinde ekstra bir önem taşır. Çünkü gebelik dönemindeki annenin beslenmesi anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeğin anne karnındaki büyümesi, bedensel gelişimi, zihinsel gelişimi hamilelik sürecince annenin beslenmesine bağlıdır. Bunun bilincinde olan anne adayları ise hamile olduklarını öğrendikleri anda hamileler nasıl beslenmelidir? ne yemelidir? hangi besinlerden uzak durmalıdır?  sorularına cevap ararlar.Bu konu hakkındaki işte o detaylar.

Hamilelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Hamileler bir nevi yeni bir hayata başlarlar bu nedenler de hayatlarındaki bu değişiklilere en iyi şekilde yönetmeleri gerekir. Hamilelik döneminde hormonların değişiklik göstermesi nedeni ile annenin kendisi ve bebeği adına sağlıklı yiyecekler seçmesi gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek hamilelik sürecinin daha kolay atlatılmasını sağladığı gibi bebeğinde besin ihtiyacını karşılayacaktır.

Hamilelik döneminde annenin beslenmesi oldukça önemlidir çünkü yedikleri bebeğin ana besin kaynağıdır. Bu nedenle tercihler her zaman sağlıklı olan yiyeceklerden yana olmalıdır.

Haftalık Ya da Aylık Beslenme Planı Yapmak

Araştırmalar gebelik döneminde iyi beslenmenin anne ve bebek için oldukça faydalı bir süreç olduğunu söylüyor. Araştırmalara göre hamilelik süreci boyunca düzgün beslenen anne ve bebekteki fark diğer beslenme türlerine göre gözle görülür farklar sunuyor.

Sebze Ve Meyve Tüketimi Yapmak

Sağlıklı ve dengeli bir diyet sonucunda anne ve bebek için gerekli tüm vitamin ve minerallerin karşılanması gerekir.Bunun için de doktorun tavsiyelerini dinleyerek sebze ve meyve tüketimi atlatılmamalıdır. Ancak yeterli sebze ve meyve tüketiminde dahi bunların yeterince sağlamadığı nedeniyle takviye edici gıdalar alınmalıdır. Folik asit, D vitamini, iyot Omega 3 vitamin gibi.

Doktorla Birlikte Süreci Yönetmek

Her konuda verilen tavsiyeler gibi bu konuda biraz kişinin kendi bünyesi, sağlık durumu, bağışıklığı, rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları gibi etmenler çerçevesinde değişiklik gösterecektir. Bu nedenle de bu konularda tavsiye verilebilirken kesinlik söz konusu değildir. Hamilelik sürecinde nasıl beslenmeniz gerektiği konusundaki en doğru kararı gerekli tahliller yaptıktan sonra doktorunuz verecektir. Bu süreç boyunca kilo kontrolünüzü yapıp sizi doğru yönlendirmelere itecektir. Ancak bu konuda sizin kesin bilmeniz gereken sigara, alkol gibi normalde dahi vücuda zarar veren maddelerden bu dönemde kendi ve bebeğiniz adına uzak durmanızdır.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalıdır?

Gebelikte kilo takibi oldukça önemlidir. Çünkü yetersiz kilo alımı sorun olduğu gibi fazla kilo alımı da gebelikte sorun yaratabilir. Bu durum annenin ve bebeğin sağlığına zarar verir. Hamile bir kadın ilk 3 ayda 0,5-1 kilo arasında alması normalken, daha sonraki aylarda ise ortalama 1,5-2 kilo arasında ağırlık kazanmalıdır.Yani hamilelik sürecinde toplam annedeki ağırlık artışı 10-14 kilo arasında olmalıdır. ortalama ise 12.5 kilodur.

Gebelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Önerileri

Fazla kilo alımına engel olmak için hamur,yağlı ya da şekerli tüketilmemelidir.

Beyaz et tavuk ve balık tercih edilmeli kırmızı etin tüketimi ise yağsız olmalıdır.

Şarküteri ürünlerinden olan sosis salam sucuk ve pastırma gibi ürünlerin tüketimi bırakılmalıdır.

Kızartma kavurma gibi tercihler yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme gibi tercihler yapılmalıdır.

Tuz kullanımı az olmalıdır.

Kahve ve çay tüketimi azaltılmalı ve içildiği zaman da yemekten önce veya sonra 45 dakika içinde içilmelidir

Hamilelik döneminde gebelerde sık sık görülen mide bulantısı ve kusma durumlarında öğünler azar azar ve sık sık tüketilmelidir. Bunun yanında sabah yataktan kalkmadan kızarmış ekmek, galeta, grissini gibi yiyecekler tüketilmelidir. Bu besinlerin tüketiminden sonra ise 15 dakika kadar yatakta dinlenilmeli ve daha sonrasında yataktan kalkılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu