GenelSağlıkYaşam Tarzı

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Teşhisi- Tedavi Yöntemi ve Detayları?

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Teşhisi- Tedavi Yöntemi ve Detayları?

Yaz ayları ile birlikte gün yüzüne çıkan hastalıklardan biri de güneş alerjisidir. Bir çok insanda görülen bu alerji insanların sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi günlük olaylarını ve kişinin görünümünü de kötü etkiler. Bazı kişilerde kalıtsal olarak boy gösteren bu alerji türü bazılarında ise ilaç yada farklı besin değerleri ile birlikte olduğu zaman tepki gösterir. Kademeli, olan güneş alerjisi hastalığın boyutuna göre de tedavi edilebilir. Son günlerde bu konu ile ilgili arama motorlarında en çok aratılan sorular arasında güneş alerjisi belirtileri nelerdir? Güneş alerjisi teşhisi nasıl koyulur? Güneş alerjisinden korunma yöntemleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? şeklindeki sorular sıklıkla araştırılanlar arasındadır. Hal böyle olunca da biz de bu konu hakkında merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar.

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Güneş ışığından etkilenen ciltlerde kırmızı kızarıklıklar oluşması ve bunların kaşınması durumunda görünen bir takım alerjiler olarak bilinmektedir. Güneş alerjilerinde sıklıkla görülen türün adı güneş ışınlarından zehirlenme etkisi olarak adlandırılan poliformik ışık püskürtmesidir.

Güneş alerjisi olan bireylerde belirtilen her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da farklılık göstermektedir. Bu farklılığının nedeni kişiden kişiye olduğu gibi hastalığın neden olduğu etmenlere de bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çok fazla güneşe maruz kalındığında ortaya çıkan bu durum ciltte ve özellikle yüzde kızarıklık, kaşıntı ve ağrıya sebep olur. Bunun yanında cildin yan yana kabarcıklar oluşturması ve bunların birleşmesi nedeniyle ciltte meydana gelen büyük kabartılara neden olur. Bunun yanında su toplama ya da kanama şeklinde de belirtileri vardır.

Güneş Alerjisinde Meydana Gelen Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalıtsal özelliklerinde bu alerjide etkisi olduğu gibi kullanılan bazı kimyasalların ya da ilaçlarında güneş alerjisi oluşumunda etkisi oldukça fazladır.

Belirli maddelere maruz kalan ciltlerde görülebilir. Bazı güneş kremleri, kokular, dezenfektanlar, makyaj malzemeleri gibi içerisinde kimyasal barındıran ürünler bazı durumlarda güneş alerjisini tetikleyici semptomlar içerir.

Antibiyotiker bazı ağrı kesiciler ve ilaçlarda cildin güneşe karşı olan duyarlılığının artmasına neden olup ciltte alerji oluşumunu tetikleyebilir.

Başka bir cilt rahatsızlığına sahip olmak yine güneş alerjisi durumunu tetikleyebilir.

Akraba ve ebeveyn yolu ile genetik olarak aktarıldığı için bu durumlarda da risk faktörü içerisinde yer alınabilir.

Güneş Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulur?

Güneş alerjisi belirli etkileri ile çoğu zaman doktorların baktığında anlayabileceği bir durumdur. Ancak anlaşılamayan ya da genellikle emin olmak için bu durumda yapılan bazı test ve tahlillere başvururlar.

Ultraviyole (UV) Işık Testi

Diğer adı foto testi olan bu testte cilde verilen özel ışıklara karşı cildin gösterdiği tepkileri gözlemleyerek konulan teşhistir. Bu nedenle hangi türden UV ışınının nasıl bir reaksiyon gösterdiğini gözlemleyerek güneş alerjisinin olup olmadığı tespit edilebilir.

Photopatch Testi

Bu teste göre güneş alerjisinin güneşe çıkmadan önce cilde uygulanan ve varsa alerjinin hassaslaştırıcı maddeden  kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit eder. Cilde yada özellikle sırta uygulana bu yöntemde bölgelerden biri güneş lambası aracılığı ile belirli miktarda UV ışık alır. Ertesi gün ışığa maruz kalan alanda herhangi bir reaksiyon tespit edilirse test edilen maddeye bağlı olarak alerji gerçekleşir sonucuna varılır.

Kan Testi ve Deri Örnekleri

Doktorların güneş alerjisini altında farklı bir nedenin yatmasından şüphelendiği durumlarda kullanılan ve kullanım durumu sık olmayan teşhis yöntemidir. Laboratuvar ortamında ya da kan tahlili şeklindeki yöntemlerle gerçekleştirilir.

Güneş Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Her hastalıkta olduğu gibi bunda da alerjinin türüne bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır.Yoğun olmayan vakalarda bir kaç gün güneşten uzak durmak yeterli olacakken, yoğun vakalarda ilaç tedavisine başlanması gerekir.Bunun yanında bu durum çoğu zaman çeşitli kremlerle de desteklenmektedir. Bu durumda şiddetli olarak bulunan ve her yıl yenilenene alerjilerde doktorun tavsiyesine uyularak ya belirli dönemlere ilaç tedavisi ile atlatılır ya da cildin bu duruma alışması sağlanır.

Güneş Alerjisinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Güneşe karşı gösterilen duyarlılıklarda yapılması gereken ve birbirinden farklı bir çok yöntem mevcuttur.

Güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşten olabildiğince kaçınılmalı ya da güneşe çıkılacağı zaman tedbirli çıkılması gerekmektedir.

Güneş ışığına ani bir şekilde maruz kalmak ise alerjik semptomların tetiklenmesine neden olacaktır.

Ciltte bulunan hücrelerin güneş ışığın alışması için güneşte geçirilen zamanın azalması gerekmektedir.

Güneşli günlerde dışarıya çıkılacağı zamanlarda güneş gözlüğü ve  güneşe karşı koruyucu kıyafetler tercih edilmesi gerekir bunun yanında şemsiye ve şapka da kullanımı uygun hale gelebilir.

Yaz kış kullanılması gereken güneş kremlerinin güneş alerjisi durumunda yaz aylarında daha sık kullanılması gerekmektedir.Bunun için uygun ürünlerin özellikli güneş koruyucuların kullanılması gerekmektedir.

Bunu yanında son olarak güneş alerjisini tetikleyen durumlardan  ve maddelerden uzak durulması gerekir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu