Bilimsel GelişmelerGenelHaber

Fahrettin Koca’nın Açıklamaları? Maske-HES Kodu Detayları?

Fahrettin Koca'nın Açıklamaları? Maske-HES Kodu Detayları?

Günlerdir ses getiren haberlerden bir tanesi de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapacağı açıklamanın ne olduğu konusudur. Covid-19 dünya genelde salgın hastalık olması sebebi ile bu konu ile ilgili gelişmeler merak konusu olup insanlar tarafından araştırılmak istenmektedir. Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından müjdeli haberler vereceğini ve toplantıda alınan kararları maddeler şeklinde açıklayacağını dile getirdi. Hal böyle olunca Bakan Koca’nın Bilim Kurulu Toplantı’sı sonrasında yapacağı açıklamalar merak konusu oldu. İşte o detaylar.

Fahrettin Koca’nın Açıklamaları Nelerdir?

Nihayet yıllardır içinde bulunulan durumla ilgili sizlere güzel haberler vereceğim diye başlayan Fahrettin Koca, pandemi de gelinen son noktayı gözden geçirip değerlendirerek yeni öneriler geliştirdik. 2 yıl boyunca içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştir. Bunun dışında mesafe ve hijyen kuralı devam ederken avm, hastahane,tiyatro,sinema gibi kapalı alanlara girilirken istenilen kişisel ve insanların koronavirüs hakkında durumunu bildiren HES kodunun  istenilme ve gösterilme gerekliliğinin kalktığını açıkladı.

Fahrettin Koca’nın Açıklaması İle HES Kodu ve Maske Kullanım Detayları

Geçtiğimiz günlerde Koronovirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplanmıştır. Fahrettin Koca, toplantı sonrasında salgınla mücadele konusunda yeni bir yol izleyeceklerini belitti.

Toplantıda verilen kararlar sonucunda açık havada maske kullanmak zorunlu değil ancak ve sosyal mesafenin karşılanamadığı durumlarda ise maske takmak gereklidir. Bunun dışında kapalı ortamlara da havalandırma yeteri kadar varsa maske kullanımı kişinin kendi tercihine göre belirlenebilir. Bunun dışında toplantıda alınan kararlara göre,kurum ve kuruluşlarda HES kodu istenme zorunluluğu ve HES kodu kontrolü yapılmasına gerek kalmayacaktır. Bilim Kurulu ile yapılan kararlar sonucunda hastalık belirtisi olmayan kişilerde ve hastalığa dair sorun teşkil etmeyene kişilerden test istenilmeyecektir.

Alınan kararlar doğrultusunda topluluk alanlarında koronavirüs çıkması durumunda bölgenin komple karantinaya alınması uygulaması sona erecektir. Okullarda sınıftaki öğrencilerin birinden çıkması durumu sınıfın komple kapanması uygulaması kaldırılacaktır.

Koronavirüs nedeni ile stadyuma girişlerde taraftarlardan HES kodu istenmeyecektir. Maske kullanımı da zorunlu tutulmayacaktır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sırasında ve toplantıdan çıktıktan sonra pozitif haberler vereceğinin müjdesini ilk başlarda vermiştir. Yaklaşık iki yıl süren pandemi sürecinde sabırla ve ciddiyetle talimatlara uyanlara teşekkürlerini belirtmiştir. Pandemi süreci boyunda Bilim Kurulu gelişmeleri yakından takip edip güncel bilgilere göre yeni kararlar alma yolunda adımlar atmıştır. Bilim Kurulu bu zorlu süreç içerisinde gerekli tedbirler belirlemiş, salgınla nasıl mücadele edileceğini belirlemiş, var olan salgınla ilgili nasıl mücadele edilir konuları ile ilgili tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Bu doğrultuda Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile ilgili çalışmaktan hoşnut ve onur duyduğu bir kurul olduğu açıklamasını yapmıştır. Bilim Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel salgınla karşı karşıya olduğumuzu bildirmeden önce her türlü tedbir ve izlenecek yol haritasının ülkemiz için Bilim Kurulu tarafından belirlendiğini de açıklamalarına eklemiştir.

Fahrettin Koca toplantı sonrasında alınan kararlarla ilgili olaya açıklık getirmek için maske kullanımının sadece açık alanlarda kaldırıldığını ancak kapalı alanlarda maske kullanımının halen devam edeceğini de belirtmiştir.

Fahrettin Koca açıklamaları sırasında koronavirüs salgınının  insanların bu zorlu süreç boyunca psikolojisini etkilediğini ve bunun içinde artık salgın kelimesinin kaldırılabileceğini ve artık günlük hayatta bir kriter olmaktan uzaklaşabileceğini belirtmiştir. Bu süreç boyunca kazandığımız alışkanlıkları ise hemen hayatımızdan çıkartmanın gerek olmadığını hijyen konusunu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerektiğini  yanımızda dezenfektan ve ıslak mendil bulundurma alışkanlığına devam etmemiz gerektiği görüşünde olduğunu belitti. Bunun yanında Fahrttin Koca, gerekli durumlar maske kullanımı olması adına maskeleri hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine insanların yanlarında olması gerektiğini de belirtti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu