Genel

Eski Dönemlerde Tedavi Şekilleri Nelerdir?Tedavi Şekli Ve Amaç İlişkisi?

Eski Dönemlerde Tedavi Şekilleri Nelerdir?Tedavi Şekli Ve Amaç İlişkisi?

Eski çağlarda çoğu tedavi yöntemi deneme-yanılma sayesinde bulunmuştur. Bunlardan bazıları günümüzde bile kullanılsa da bazıları tedavi etmek bi yana insanların daha çok hastalanması hatta yapılan yanlış uygulamalar nedeni ile bir çok kişinin can kaybına neden olmuştur. Hal böyle olunca da insanlar eski dönemler de kullanılan tedavi şekilleri nelerdir? Bu tedavi şekillerinden hangisi ne amaçla kullanılmıştır? sorularını merak ediyor. İşte bu soruların detayları.

Eski Dönemlerde Tedavi Şekilleri Nelerdir?

 

Tıp günümüzde en önemli bilim dalları arasında yerini alıyor. Ancak her bilimde olduğu gibi tıp biliminin de bugünkü haline gelene kadar bir çok zorlu süreçten geçtiğini söylemek mümkündür. Binlerce yıl öncesinden tıp ile ilgili gelişmeler hastaların üzerinde deneniyordu. İşte eski çağlarda insanlar üzerinde denenmiş ve başarı bir yana duyulunca ağızları açık bırakacak sözde tedavi yöntemleri.

İşte Eski Çağlarda Kullanılan Tedavi Yöntemleri ve Amaçları Nelerdir?

Eski dönemde insanların üzerinde nasıl denendiği merak konusu olan akıl almaz tedavi yöntemleri.

Kan Akıtmak

İlk yöntem olan kan akıtma yöntemini eski Türk filmlerinde de görmek mümkündür. Kol ya da bacakta bir kısım kesilerek kirli kanın dışarıya akıtılması ile olur. Özellikle Arap ve Hint kaynaklarında bu yönteme sıklıkla başvurulduğu söylenmektedir. Kan akıtma yöntemi 19. yüzyılda çok fazla başvurulan tedavi yöntemleri arasındadır.

Diş Çürüğü Tedavisi

İbn-İ Sina keçi yağı, soğan ve banotu isimindeki bitkileri karıştırarak bir karışım bulur ve bu karışımın kaynatılıp içilmesinin diş tedavisine iyi geldiğini söylemektedir.

Kadınların Oturarak Doğum Yapması

Afrika’daki kabile şifacıları ve Hint doktorları dönemim şifa ve tıp konusunda en bilgili olanlarıdır. Ancak Orta Çağ dönemlerinde bilgili olanın değil kilisenin sözüne itibar edilmektedir. O dönemlerde ise kilise oturarak doğum yapılması gibi yanlış bilgiler söyleyerek bir çok kadının doğum sırasında hayatlarını kaybetmesine neden olmuştur.

Kronik Hastalıklarının Tedavisi

Eski dönemlerde tıp özel karışımlardan ibarettir. Ancak bu karışımların da deneme ve yanılma yolu olduğunu unutmamak da fayda vardır. Henüz ilaç yokken diyabet rahatsızlıkları çeşitli otlar kaynatılarak tedavi edilirken bunun yanında ise epilepsi hastalığı ise o dönem insanlarında tanrının cezası olduğu bilinmektedir.

Antibiyotik Amaçlı Zehirli Bitkilerin Yenmesi

O dönemlerde antibiyotik olarak kullanılan yılan zehri ya da zehirli bitkileri kullanmanın hastalıklara karşı iyi gelip direnç sağladığı anlayışı vardır.

Kan Donduran Baş Ağrısı Tedavisi

Eski dönemdeki şifacılar beyninin kafatasının içinde sıkışması sonucu ortaya baş ağrısının çıktığına inanırlardı. Bu düşüncenin tedavi yöntemi elbetteki normal değildir. Bu nedenle baş ağrısının tedavisi ise kafatası oymaktır.

Tütün Tedavisi

Avrupalıların Amerikan yerlilerinden öğrendikleri bir tedavi şekli olan bu yöntem karın ağrılarının tedavisinde ve sindirim sisteminden kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak daha sonraki dönemlerde tütün içerisinde bulunan nikotinin farkındalığı ile bu yöntem artık popüler yöntem olmaktan çıkmıştır.

Saçkıranlı Bölgeye Barut ve Sirke Sürülmesi

Eski dönemlerdeki tedavi şekilleri arasında olan bu yöntem ilginç yöntemlerden biridir. Eski zamanlarda saçkıran olan bölgeye tedavi amaçlı barut ve sirkenin karışımından elde edilen bir macun sürülmesi önerilmektedir. Bu yöntem ilk zamanlarda işe yaramasa bile olumlu sonuç getirene kadar tedavi yöntemi olarak kullanılmaya devam etmektedir.

İnsan Vücudundan Elde Edilen Tozlar İle Yaraların İyileştirilmesi

16. ve 17. yıllarda tedavi amaçlı olarak insan vücudunun kullanılması daha yaygın bir hal almıştır. Baş ağrısı, epilepsi ve bunun yanında bir çok hastalığın tedavisinde cesetler kullanılırdı. Ayrıca bu düşünce o zamanlarda beraberinde bir çok mezarın ve cesetin yağmalanmasına sebep olmuştur. Vücudunda hastalık olan insanlar ölmüş insanların vücutlarında parçalar alarak onları rahatsız olan bölgelere sürmüşlerdir. Bununla da kalmayıp o parçaları toz haline getirip içmişlerdir. Bilinene göre Fransız Kralı I.Francis ve Francis Bacon’da hastalıklarının tedavisinde bu yöntem ile şifa bulmayı denedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu