DUSGenelSınavlar

DUS Nedir? DUS Ve Yabancı Dil Geçerliliği İlişkisi Nedir?

DUS Nedir? DUS Ve Yabancı Dil Geçerliliği İlişkisi Nedir?

Günümüzde sürekli duyulan bir kelime haline gelmiştir DUS. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin ya da Diş Hekimi olmak isteyen diş hekimi adaylarının sürekli duyduğu DUS merak edilmektedir. Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı olarak bilinmektedir. DUS nedir?DUS açılımı nedir?  DUS’da yabancı dil gerekir mi? soruları gerek sınava girecekler gerekse bu konuyla yakından ilgilenenler için oldukça merak konusu oluyor. İşte o detaylar.

DUS Nedir?

Günümüzde daha çok kısaltmasının tercih edildiği DUS aslında Diş Hekimliği uzmanlık sınavı olarak bilinmektedir. Üniversitelerde Diş Hekimliği Fakülteleri mevcuttur. Bu  branşla ilgilenip okulunu bitiren herkes Diş hekimi ünvanına sahiptir. Ancak Diş Hekimliği adına herhangi bir bölümde uzmanlık almamışlardır. Bu konuda ise Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan biri nasıl uzman ünvanına sahip olabilir? ya da Diş Hekimliği uzmanlığı nasıl yapılır soruları devreye girmektedir? Diş Hekimliği’nin her hangi bir bölümünde uzmanlık seviyesine gelmek isteyen kişi ÖSYM tarafından yapılan DUS sınavına girmelidir. Daha sonrasında ise bu uzmanlık için gerekli ve yeterli puanı almalıdır. Mezun olduktan sonra girilen bu akademik sınav için sınavı kazana öğrenciler 3 veya 4 yıl eğitimlere uzmanlık ünvanını alabilirler.

Diş Hekimliği Uzman Olmanın Şartları Nelerdir?

Öncelikle Diş Hekimliği Fakültesi’nin kazanılması gerekir

Daha sonrasında 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültesi bitirilmelidir.

DUS’a girerek istenilen ve yeterli başarıyı sergilemek gerekir.

Biz uzmanlık bölümü seçip o uzmanlık bölümüne yerleşmek gerekir.

Son olarak ise uzmanlık eğitimini tamamlamak gerekir.

DUS İçin Yabancı Dil Geçerliliği Nasıldır?

Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’na girebilmek için dil sınavında başarılı olma şartı yoktur. Ancak mezun olmuş bir Diş Hekimi uzmanlık tercihi yapabilmesi için ÖSYM tarafından kabul edilen dil sınavlarında yeterlilik alması gerekir. Ancak ÖSYM tarafından kabul edilmesi gereken sınavların olması şartı vardır. Bu sınvlar ise TIPDİL, YÖKDİL ve YDS’dir.

DUS sınavında başarılı olduktan sonra bu sınavların herhangi birinden en az 50 puan alınması gerekmektedir.

DUS’da Toplamda Kaç Soru Soruluyor?

Diş Hekimi Uzmanlık Sınavında Diş Hekimliği Eğitiminden alınan tüm eğitimlerden soru sorulmaktadır. Temel Bilimle ve Klinik bilimler olarak 2 kısımda sınav hazırlanmaktadır. Bunun yanında Temel bilimlerden 40 soru, Klinik Bilimlerinden ise 80 soru sorulmaktadır. Toplamda sınavda 120 soru bulunur.

Diş Hekimliği Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Diş Hekimliğinde uzmanlık DUS ile belirlenmektedir. DUS ilk defa 2012 yılında uygulanmıştır. DUS ile birlikte bu nedenle 8 uzmanlık ana dal belirlenmiştir. Bu uzmanlık dalları uzmanlık sınavı yokken ana bilim dalı olarak bulunuyordu. Günümüzde ise bu dallarda uzmanlık eğitimi almak isteyenler bu bölümlerden birini seçip o bölüm hakkında eğitime başlar.

Diş Hekimliği uzmanlık dalları şu şekildedir

Restoratif Diş Tedavisi

Adı üzerinde restore edilmek olan düzensiz ya da hatalı görülen şeylerin yenilenmesi ve ya güncellenmesi gibi düşünülebilir. Kırık olan bir dişin estetikliğini kaybetmesi ve yeniden yapılması, Ağız ve diş sağlının korunması ya da çürüme ihtimali olan dişlere dolgu yapılması gibi konular bu ana bilim dalının uzmanlık alanlarındandır.

Endodonti

Endodonti kanal tedavisinin yapıldığı bölümdür. Diş hekimliği uzmanlık dallarının içindeki en önemli bölümlerden olan kanal tedavisi başlı başına yapılan tüm kanal işlemlerini üstlenir bunun yanında ise çok geniş bir çalışma alanına sahiptir.

Protetik Diş Tedavisi

Dişlerdeki protez işlemlerinin gerçekleştirileceği bölümdür. Porselen kaplama, implant gibi işlemler bu bölümün konusudur.

Cerrahi 

Adından da anlaşılacağı üzere ameliyat işlemlerini gerçekleştiren bölümdür. 20 yaş üzerinin ameliyatları, cerrahi diş çekimleri gibi konuların bölümüdür. Bu önemli alanlardan olduğundan puan türü de oldukça yüksektir.

Periodontoloji

Çalışma alanına bakıldığında diş eti ile ilgili bölümdür. Tüm diş eti hasar, ameliyat ve tedavileri için gerekli anabilim dalıdır. Bu nedenle bu bölümüne puanı bir hayli yüksektir.

Pedodonti

Çocukların diş yapısındaki farklılıklar nedeni ile açılan bölümdür. Çocukların diş etlerinin tedavisi için kullanılır.

Ortodonti

Dişlerdeki çarpıklık ve yanlış dizilmeden kaynaklı sorunların tedavisinde kullanılır. Son yıllarda insanların diş yapısı konusundaki hassasiyeti nedeni ile oldukça popüler olan bölümdür. Bu nedenle ortodonti diş hekimliği uzmanlık alanları içindeki puanı en yüksek olan bölümdür. Bunun nedeni ise işin rahatlığı ve eğitimden sonraki kazancın iyi olmasından kaynaklanmaktadır.

Oral Diagnoz ve Radyoloji

Rahat çalışma şartları ve diş hekimliğinin birinci ve temel basamağı olarak adlandırılan bölümüdür. Dişteki sorunların anlaşılmasını sağlayacak muayeneyi yapmak bu bölümün konusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu