Bilimsel GelişmelerGenelYaşam Tarzı

C Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vücudun her türlü vitamine gerektiği kadar ihtiyacı vardır. Her vitaminin çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de C Vitaminidir. Son zamanlarda C Vitaminin faydaları ile birlikte kullanımı ve yaygınlığı da artmıştır. Bu nedenle herkesin merak ettiği konular arasında C Vitami nedir? C Vitamini hangi besinlerde bulunur? insanlara faydaları nelerdir? şeklindeki sorulara oldukça fazla cevap aranmaktadır. İşte bu sorular hakkındaki detaylar.

C Vitamini Nedir?

C Vitaminin kullanım alanı ve faydaları sayesinde son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Peki nedir C Vitamini? C Vitamininin insan vücudunda üretimi gerçekleşmez ve esansiyel bir vitamindir.Ancak sağlık  açısından fazlasıyla önemli olan bu vitaminin vücutta da bir çok farklı işlevi ve rolü vardır.

C Vitamini çoğumuzun bildiği gibi suda çözünebilir vitaminlerdir. C Vitamini en çok kivi, portakal, çilek, biber, ıspanak, lahana ve brokoli gibi meyve ve sebzelerde bulunur.

Vücudumuzdaki gerekli vitaminlerin az olması problem yaratacağı gibi çok olmasında bir çok sorunla bizi karşı karşıya getirir. Bu nedenle kadınlarda ve erkeklerde günlük alınması gereken C Vitamini farklıdır.Kadınlarda günlük tüketim miktarı 75 mg iken erkekler için bu oran 90 mg’dir.

C Vitamini gıda yolu ile alınabilen vitamindir ve tavsiye edilen alım şekli de bu şekildedir. Ancak alımın yetersiz geldiği durumlarda ya da tercih meselesi olarak insanların çoğu takviye edici vitamin olarak alıyor.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C vitamininin bir çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan ilki kronik rahatsızlıkların önüne geçip bu riski en aza indirmesi ile olur. Çünkü c vitamini içeriği sayesinde doğal yoldan bağışıklığın güçlendirilmesi için oldukça önem taşır .Bu özellikleri ile güçlü bir antioksidan özelliği taşır.

 C vitamini tüketiminin araştırmalar sonucunda kan antioksidan özelliğini ciddi derece arttırdığı tespit edilmiştir.Bunun durum da vücuttaki iltihaplanmaya karşı direnç oluşturur.

Bu nedenle c vitamini alımı vücudun antioksidan özelliğini arttırır.Bu da vücutta oluşabilecek kalp rahatsızlıklarının nüne geçmek için ve kronik rahatsızlıklar için oldukça etkilidir.

Tansiyonun düşmesine de oldukça katkı sağlar. Amerika’ da yapılan araştırmalara göre ise yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu yüksek tansiyona sahiptir. Bu nedenle de kalp hastalıkları riski daha fazladır. C vitamini bu konuda yüksek tansiyonlu kişilerde tansiyonu düşürmeye yardımcı olurken düşük tansiyonlularda ise tansiyonu dengeler.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre ise C Vitamininin kan taşıyan damarları gevşetip kan basıncını düşürmesine yardımcı olduğu görülmektedir.

C vitamini kandaki ürik asit seviyesini azaltmaya yardımcı olur.Bununla birlikte gut ataklarını en aza indirmeye ya da önlemeye de yardımcı olur. Gut hastalığı eklemlerde iltihaplanma ayaklarda şişme ve şiddetli ağrılar meydana gelir. Gut hastalığı kandaki ürik asitin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.İşte burada devreye C Vitamini girmektedir. C Vitamininin kandaki ürik asidi azalttığı görülmüştür.

Günümüz hastalıklarından olan demir eksikliğini de önlemeye yardımcı olup anemi riskini azaltır. C vitamini vücudun demir emiliminin zor olmasına karşı vücuda yardımcı olur

Hafızanın korunmasında ve bilişsel yetilerin korunmasında önemli etkileri vardır.. Ancak gıdalardan alınan c vitamini takviyeleri insanlar yaş aldıkça düşük orana sahiptir.Bu nedenle hafıza kaybı gibi sorunların önlenmesi için c vitamini takviyelerinin ihmal edilmemesi gerekir.

 

Son zamanlarda ise c vitaminin cilt sağlığı üzerindeki etkisi oldukça popüler hale gelmiştir.  C vitamini serumlarının kullanımında yüzde oluşan ince çizgilerin ortadan kaldırıldığı ve cildin nem oranının eşitlenmesine faydası olduğu görülür. Bunun dışında c vitamini güneş lekelerini ya da güneşten kaynaklı oluşan izlerin giderilmesinde de oldukça faydalıdır. Ciltteki renk tonu eşitsizliğini giderirken akne ve leke oluşumunu da engeleer.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu