Bilimsel GelişmelerGenelTıpYaşam Tarzı

Alternatif Tıp Nedir? Yöntemleri Nelerdir?Detayları?

Alternatif Tıp Nedir? Yöntemleri Nelerdir?Detayları?

Son yıllarda insanların ilgisinin arttığı konulardan biri de alternatif tıp yöntemidir. Tedavisi bulunamayan ya da tedavisi olmayan kronik rahatsızlıklardan kaynaklanan hastalıklar için kullanılan yöntem olarak bilinmektedir. Bu nedenle insanların dikkatini çekmeyi başarmış ve son yıllarda da giderek popülerliğini korumaya başlamıştır. Alternatif tıp nedir? Alternatif tıp yöntemleri nelerdir? sorularının cevaplarını merak edilenler arasındadır. Hal böyle olunca biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar.

Alternatif Tıp Nedir?

Dünyada yaygın olan hastalık türlerinden olan kronik rahatsızlıkların tedavisi çok kısıtlı ve bazı durumlarda da mümkün değildir. Bu nedenle kronik rahatsızlıklar ile başı dertte olan insanlar modern tıbba ek olarak alternatif tıp yöntemlerini denemek istemişlerdir. Peki nedir bu alternatif tıp? Geçmişten günümüze kadar süregelen ve doğal ortamında yetişen bitkilerin kullanılması ile hastalıkların tedavi edilmesi yöntemidir.

Daha çok gelişmiş ülkelerde bitkisel ilaçların satılmaya başlaması ile birlikte alternatif tıp kendini göstermektedir. Bunun yanında alternatif tıbbın diğer ismi ise tamamlayıcı tıptır. Modern tıbbın çaresini bulamadığı zamanlarda başvurulan alternatif tıp yönteminde bitkisel ürünler kullanılmaktadır. Genellikle de kronik  rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Alternatif Tıp Yöntemleri Nelerdir?

Alternatif tıp çok eskiden günümüze kadar gelen bir tedavi yöntemidir. Ancak günümüzde alternatif tıp konveksiyonel tıp ile birlikte hareket etmektedir. Bunun yanında alternatif tıp yöntemleri uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. İşte o tedavi yöntemleri.

Akupunktur

Eski uygarlıklardan günümüze kadar gelmiş yöntemlerden biridir. 1972 yılında akupunktur alternatif tıp yöntemi Dünya Sağlık Örgütü (WHÖ) tarafından tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında 1991 yılında ise Sağlık Bakanlığı tarafından kabul gören bir yöntem haline gelmiştir.

Genel olarak ağrıların giderilmesi, kilo kontrolü sağlamak için yapılan tedavi yöntemi olan akupunktur, kişinin vücudundaki belirli bölgelere batırılan ince iğneler yardımı ile olur. Bunun yanında akupunkturun vücuttaki enerjiyi de dengelediği bilinmektedir.

Ozon Tedavisi

Temel olarak bu yöntemde kişinin dolaşım sistemine ozon  ve oksijen karışımının uygulanması ile olmaktadır. Özellikle dolaşım bozuklukları ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemdir.

Mezoterapi

1952 yılında ile olarak estetik amacıyla Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. Genellikle cilt yenileme, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılmaktadır.

Mezoterapi yönteminde A vitamini, C vitamini, somon DNA, iyon, amino asit, hyaluronik asit maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde ciltteki kolajen yapı uyarılır ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Mezoterapi yöntemi estetik amaçlarla birlikte kronik ağrılar için de kullanılmaktadır.

Kayropraktik

Fizyoterapi tedavisi olan kayropraktik tedavi yöntemi kas ve iskelet sisteminin iyileşmesine yardımcı olan alternatif yöntemlerden biridir. Omurgada oluşan rahatsızlıklar ve kemik bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Balneoterapi

Termal ve spa terapilerinin başında yer almaktadır. Hidroterapi yöntemlerinden biri olan ve özellikler de dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Termal suların minarellerinden faydalanmak amacıyla banyo yapmak ya da faydalı ve içilebilir suların  içilmesi ile oluşan tedavi yöntemidir.

Homeopati

Homeopati yönteminde benzer benzeri tedavi eder mantığı vardı ve hastalıklı bölgeyi yine hastalığa neden olan şey tedavi edecektir.

Homeopati yöntemi insanlarda ortaya çıkabilecek hastalık yapısındaki maddelerin düşük dozlarda hastaya verilmesinden kaynaklanan bir tedavi yöntemidir. Bitkisel olarak düşünülen bu ilaçların içerisinde hayvan ve mineral gibi diğer maddelerin de karışımları bulunmaktadır.

Fitoterapi

İnsanlık tarihini var olduğu günden bu güne kadar eski bir tarihe dayanmaktadır. Bu alternatif tıp yönteminde çeşitli bitkilerin hastalıklı bölgeye sürülmesi ve tedavi edilmesi beklenir.

Manyetik Alan Tedavisi

İlk defa Çinliler tarafından uygulan bu yöntemin temel amacı ağrıyı geçirmektir. Bu nedenle de bu tedavi yönteminde mıknatıs kullanılmaktadır. Alternatif tıp yöntemlerinden olan manyetik alan tedavisi, hücrenin yenilenmesini hızlandırarak kendi kendine iyileşmesini sağlamaktadır.

Alternatif Tıpta Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alternatif tıpta kullanılan ilaçlar bitkisel ve hatta bitkilerin kendisidir. Ancak son zamanlarda alternatif tıpta artan popülerlik nedeni ile piyasaya bitkisel ürün adı altında bir çok değişik ürünler ortaya çıkmıştır. Bu ürünlerin alternatif tıp yönteminde kullanılmak ise bir hayli sakıncalıdır. Bu ürünler vücuda zarar verebildiği gibi kullanılması durumunda zehirlenme ihtimali de artmaktadır.

Alternatif tıp konusunda uygulanan ürünlerin mutlaka bir uzman hekim tarafından önerilmesinde fayda vardır. Bu yöntemler ile ile yapılan tedavi şekillerinden ancak maksimum verim elde edilir.

Alternatif Tıp Kullanmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak rahatsızlığın modern tıpta yerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Kullanılacak ürünlerin tedavide etkili sonuç verip vermediği gözlemlenmelidir. Her ne kadar alternatif tıp olsa da uygulanan yöntemin bilim ile ilişkili olması gerekir. Bunun için uygulama yapıldıktan sonra hasta gözetim altında tutulmalıdır.

Günümüzde alternatif tıbba yoğunluk artmıştır. Bu nedenle modern tıp ve alternatif tıp bu konuda birlikte çalışmaktadır.

Alternatif tıp tedavi yöntemleri hastaların bağışıklığını arttırmak ve onlara moral vermek amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır. Alternatif tıp hastalıkların tedavisinde başarılı olmuştur ancak araştırılıp konunun uzmanları tarafından uygulanmasında fayda vardır.

Alternatif Tıp Yöntemlerinin Faydaları Nelerdir?

Kan dolaşımını destekleyen alternatif tıp dolaşımdaki rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanında vücut ağrılarının giderilmesi için de yaygı kullanıldığı görülmüştür. Bitkisel yağlarla yapılan masajlar sayesinde kemik ve vücut ağrılarının iyileşmesini sağlamaktadır. Cilt yenileme, gençleşme ve ciltteki lekelerin tedavisinde kullanılan yöntemler olarak bilinmektedir. Bitkilerin gücü yardımı ile bağışıklıkları güçlendiren ve vücudun güçlenmesine yardımcı olan tedavi yöntemleri içerir. Bunun yanında alternatif tıp aynı zamanda kronik rahatsızlıkların iyileşmesine de katkı sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu