Aile HekimliğiGenelSağlık

Aile Hekimliği Nedir? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aile Hekimliği Nedir? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hayatımızdaki en önemli konular arasında yerini alan sağlık son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Ülkemizi ve dünyayı derinden etkileyen coronavirüs salgını ile yıllardır mücadele içerisindeyiz. Dünya genelinde sağlık salgınına dönüşen bu bulaşıcı virüs ise ondan kurtulmak adına hayatımızda pek çok değişikliğe sebep oldu. Virüsten korunmanın yolları maske mesafe hijyen şeklinde açıklanmışken bunun yanında sağlık çalışanları da bu zorlu üreci atlatmak adına oldukça emek gösterdi. Toplu alanların kullanımının kısıtlanması ile birlikte sağlık alanında aile hekimlerinin rolü arttı. Hal böyle de olunca insanlar tam olarak aile hekimliği ne demektir? aile hekimliği sorumlulukları nelerdir? aile hekimliği görevleri nelerdir? şeklindeki sorulara cevap arıyor. İşte biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte bu konu hakkındaki o detaylar..

Aile Hekimi Nedir?

Aile Hekimlerin kişilerin sağlık inceleyen ve duruma göre onları gerekli tedaviyi uygulayan, bunun dışında hastalıkların önüne geçilmesi ve erken tanı için hastaları tedavi edip taramalar yapan doktorlara denir.

Aile hekimleri kendilerine gelen hastalarda ciddi uzmanlık gerektiren ve önemli rahatsızlıkta ki hastaları konunun uzmanlarına yönlendirir.

Aile hekimleri hane halkında bulunan küçük büyük her kesimden hastası olduğu için bu konuda eğitim görmüşlerdir.

Aile Hekiminin Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aile hekimlerinin görevleri arasında her hastaya bakmakla yükümlü  olmak vardır. Bunun haricinde hastalara gerekli tedavi için ilk adım sağlarlar. Kendilerine gelen hastalara hangi uzmana gidileceği konusunda da yol gösterici olarak görev ve sorumlulukları vardır.

Hastalığın öyküsünü dinleyip ona göre tedavi edip reçete yazma gibi sorumlulukları da bulunur.

Yaşlı hastalara, yatalak yada engelli hastalara gerektiğinde evde sağlık hizmeti sağlarlar.

Aşı uygulaması ve aşı takibi yapma görevini üstlenirler.

Hamile olan kadınlara doğumdan önce ve doğum sonrasında gerekli bilgilendirme ve bakım yapmak.

Oluşabilecek hastalıkların önüne geçme ve onları engellemek için gerekli bilgilendirmeler yapmak

Sağlık alanında bilindiği gibi erken tanı ve devamında tedavi çok önem arz eder. Bu nedenle bu konularda ise aile hekimlerine oldukça sorumluluk düşmektedir. Yapılan düzenli taramalar ile yada genetik faktörler kontrolü ile bu gibi durumların en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Bu nedenle bu konuda vatandaşlara düşen görev ise sağlıklı oldukları halde çeşitli dönemlerde gerekli testleri ve taramaları yaptırarak sonuçlar eşliğinde aile hekimleri ile iletişime geçmeleri gerekir.

Aile hekiminde en önemli ilkelerden olan hizmetin devamlılığı ve sürekliliğidir. Aile hekimi hane halkında sorumlu olduğu bireyleri belirli aralıklarla görmeli ve oluşan yada oluşabilecek muhtemel sağlık sorunlarını önleyici çalışmalar yapmalıdır. Bu durumda aile hekimi ile hasta arasında karşılıklı samimiyet güven ve saygı duyguları beslenecek ve bu da tüm tedavi yollarının başında gelmektedir.

Aile hekimleri kişinin daha önceden kullandığı ilaçların, varsa geçirdiği travmaların, sorunların ya da halen kullanılan ilaçların farkında olduğu bu durumun takibini titizlik ve nemle yapan hekimlerdir.

Aile hekimleri kişisel olarak ve birebir hizmet anlayışına sahip olduklarından ulaşımı diğer hekimlere göre daha kolay ve hızlıdır. Bunun yanında hastayı sürekli olarak gördükleri için konu üzerindeki hakimiyetleri oldukça fazladır. Bu nedenle aile hekimlerine hastaların yada kendini iyi hisseden ancak aile hekimine görünmek isteyen bireylerin rahatlıkla ulaşabileceğini söylemek mümkün. Aile hekimlerine mesai saatleri içinde ve randevusuz bir şekilde polikliniğe giderek ulaşım sağlamak mümkündür. Bu da aile hekimlerine ulaşılabilirliğinin kolay olmasını sağlamaktadır.

Siz de her ne kadar kendinizi sağlıklı da hissetseniz aile hekiminize giderek düzenli ve gerekli taramaları ve testleri yaptırarak oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu